Polska pomoc

Z ukraińskimi samorządowcami o doświadczeniach polskich reform

23 marca w Pałacu Prezydenckim miało miejsce spotkanie w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, którego organizatorem jest Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. Projekt ma na celu przekazanie ukraińskim samorządowcom doświadczeń związanych z tworzeniem i wdrażaniem reform decentralizacyjnych w Polsce, a także absorpcji dotacji unijnych na rozwój.

Spotkanie rozpoczęło pięciodniową wizytę studyjną przedstawicieli szesnastu ukraińskich miast. W Pałacu Prezydenckim spotkali się z Sekretarzem Stanu Olgierdem Dziekońskim i Ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycą, a także Marcinem Święcickim, Posłem na Sejm RP, który przedstawił gościom stan prac polsko-ukraińskiego zespołu do spraw wdrażania reformy samorządowej. W wydarzeniu brali również udział Agnieszka Dawydzik z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Jan Hofmokl z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Andrzej Porawski i Mirosław Olczak reprezentujący Związek Miast Polskich oraz Renata Koźlicka-Glińska z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W trakcie pobytu samorządowcy z Ukrainy odwiedzą dziewięć polskich miast: Gdynię, Głogów, Kalisz, Kozienice, Lubartów, Mińsk Mazowiecki, Sochaczew, Sokołów Podlaski i Toruń, w których będą zapoznawać się między innymi z organizacją pracy w urzędzie, zagadnieniami gospodarki odpadami komunalnymi, wyboru wykonawców w ramach procedur zamówienia publicznego, inwestycjami oraz procedurą wnioskowania lokalnych samorządów o środki unijne.

w górę

Tagi