Polska pomoc

Wizyta minister Joanny Wroneckiej w Libanie

Przeciwdziałanie następstwom kryzysu humanitarnego wywołanego wojną domową w Syrii było tematem przewodnim dwudniowej wizyty wiceminister Joanny Wroneckiej w Libanie.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji odwiedziła Liban w dniach 20-21 października. Podczas wizyty uroczyście przekazała ambulans medyczny mieszkańcom chrześcijańskiej miejscowości Al-Qaa w północno-wschodnim Libanie, gdzie przebywa ok. 30 tys. syryjskich uchodźców. Ambulans jest warty 50 tys. USD i został zakupiony ze środków Polskiej Pomocy.

Następnie wiceminister udała się do północnej prowincji Akkar, gdzie od 2012 roku MSZ dofinansowuje kompleksowy projekt pomocy uchodźcom syryjskim realizowany przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Projekt jest prowadzony we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem Jami’a Shabab al-‘Ata al-Jazil oraz UNHCR. Obejmuje zapewnienie zakwaterowania, opieki medycznej, edukacji oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego w tymczasowych obozowiskach namiotowych. Przedstawiciele PCPM zaprezentowali wiceszefowej MSZ funkcjonowanie swojego biura terenowego w mieście Bire, gdzie odbywa się rejestracja uchodźców objętych działaniami pomocowymi. W Akkar minister Wronecka odwiedziła także jedno z nieformalnych obozowisk, położone w mieście Srar – niespełna 2 km od granicy syryjskiej.

Podczas wizyty wiceminister przeprowadziła konsultacje polityczne z Rafikiem Rhaimeh – Sekretarzem Generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Emigrantów Libanu. W trakcie spotkania podkreśliła potrzebę wielowymiarowego współdziałania na arenie międzynarodowej na rzecz zakończenia konfliktu syryjskiego i zwróciła uwagę na potrzebę utrzymywania dwustronnych kontaktów na wysokim szczeblu. Potwierdziła także wsparcie Polski dla stabilności, suwerenności i integralności terytorialnej Libanu.

W związku z przygotowaniami do realizacji wspólnego polsko – niemieckiego projektu remontu i odbudowy szkół publicznych, wiceszefowa MSZ odbyła spotkanie w Ministerstwie Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz biurze nieniemieckiej agencji pomocowej – Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Celem projektu jest próba zminimalizowania skali zjawiska tzw. straconego pokolenia dzieci, które byłyby w przyszłości pozbawione perspektyw na normalne i godziwe życie ze względu na brak edukacji i traumy wojenne. Wkład Polski w przedsięwzięcie wyniesie 3 mln euro w latach 2016 – 2019 i pozwoli na sfinansowanie remontów w kilku placówkach edukacyjnych.

W trakcie pobytu w Libanie minister Wronecka spotkała się z lokalnymi przywódcami religijnymi: Wielkim Muftim Libanu szejkiem Abdellatifem Derianem oraz z Arcybiskupem Paulem Sayah, Wikariuszem Generalnym Patriarchatu Maronickiego. Wiceszefowa MSZ rozmawiała również z księdzem Khalilem Adwanem, Sekretarzem Generalnym Rady Patriarchów Katolickich Wschodu i Wicerektorem Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu w Harissie, gdzie znajduje się pomnik św. Jana Pawła II oraz tablica upamiętniająca jego pielgrzymkę w 1997 r., ufundowana przez polskich żołnierzy w siłach UNIFIL. Do historii przeszły wypowiedziane wówczas przez polskiego papieża słowa: „Liban jest czymś więcej niż krajem: jest przesłaniem wolności i przykładem pluralizmu dla Wschodu i Zachodu”.

w górę

Tagi