Polska pomoc

Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z wizytą w Libanie

- Polska nie może pozostać obojętna na cierpienie, którego doświadczają ofiary konfliktu w Syrii. Dzięki polskiej pomocy już 600 rodzin uchodźców, czyli ponad 3 tysiące osób, które trafiły do północnego Libanu, już drugi rok ma dach nad głową – powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w dniach 18-21 listopada 2013 r. złożyła oficjalną wizytę w Libanie.

Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz wzięła udział w konsultacjach politycznych w libańskim MSZ poświęconym stosunkom polsko-libańskim oraz sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w tym wydarzeniom w Syrii. W trakcie wizyty wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się z Wielkim Muftim Libanu, Szejkiem Mohammedem Rashidem Qabbanim oraz Arcybiskupem i Wikariuszem Generalnym maronickiego patriarchatu Antiochii i Całego Wschodu, Paulem Sayah, z którymi rozmawiała m.in. o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Podczas wizyty wiceminister Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła także północny Liban, gdzie realizowany jest projekt Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dla uchodźców syryjskich, finansowany ze środków polskiego MSZ. W miejscowościach Bire oraz Kherbet Daoud spotkała się z kilkoma rodzinami uchodźczymi. – Wszyscy uchodźcy objęci projektem polskiej pomocy otrzymają piece i opał oraz koce, by mogli przetrwać zimę. Staramy się zapewnić im warunki do godnego życia w oczekiwaniu na moment, gdy będą mogli wrócić do swoich domów – powiedziała wiceminister.

Ważną częścią wizyty było spotkanie wiceminister Pełczyńskiej-Nałęcz z Ninette Kelly, szefową Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Libanie. Rozmowa poświęcona była zaangażowaniu Polski w pomoc humanitarną dla osób poszkodowanych w wyniku konfliktu w Syrii. Od 2012 roku Polska przekazała na ten cel ponad 3 miliony euro. W Libanie przebywa obecnie ponad 800 tysięcy uchodźców syryjskich. Szacuje się, że w samej Syrii ponad 6 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

w górę

Tagi