Polska pomoc

W 10. rocznicę tsunami Indonezja dziękuje Polsce za pomoc

Po katastrofalnym w skutkach tsunami Polska była jednym z państw, które przed dekadą pomogły Indonezji. Z okazji rocznicy tragicznych wydarzeń tamtejsze władze podziękowały państwom-darczyńcom za wsparcie.

Wiceprezydent Jusuf Kalla wraz z władzami lokalnymi prowincji Aceh, przekazał przedstawicielom państw-darczyńców pamiątkowe dyplomy. W imieniu Polski podziękowania odebrał przedstawiciel Ambasady RP w Dżakarcie Maciej Duszyński. Uroczystość odbyła się w stolicy prowincji, mieście Banda Aceh w ramach obchodów 10. rocznicy tsunami, które w tym regionie pozbawiło życia niemal dwieście tysięcy mieszkańców, a setki tysięcy osób pozostawiło bez dachu nad głową.

W ramach obchodów ambasadorzy i przedstawiciele ambasad wzięli udział w czuwaniu w głównym meczecie Banda Aceh i koncercie dziękczynnym „Aceh w podziękowaniu światu”. Zwiedzili również wystawy przygotowane przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe, które brały udział w usuwaniu skutków tsunami.

Po ataku żywiołu polski rząd przekazał leki, środki przeciwbólowe, opatrunkowe i dezynfekcyjne o łącznej wartości miliona złotych. Wraz z pomocą organizacji pozarządowych, zbiórkami publicznymi łączna wartość darów przekazanych z Polski wyniosła około 3 milionów złotych. Jednocześnie MSZ RP przekazało 150 tysięcy złotych Indonezyjskiemu Stowarzyszeniu Czerwonego Krzyża. Polska odegrała także znaczną rolę w przygotowaniu unijnego planu działania w zakresie pomocy humanitarnej dla regionu ogarniętego tsunami.

Dzięki wspólnej inicjatywie Caritas Polska i Fundacji TVN „Nie jesteś sam” wybudowano osiedle 81 domów jednorodzinnych w regionie Aceh Zachodni w Indonezji.

Na przełomie 2006/07 roku Polska Misja Medyczna pomagała w doposażeniu placówek medycznych prowincji Aceh, które najbardziej ucierpiały na skutek tsunami. Podczas katastrofy w dużym stopniu ucierpiał system opieki zdrowotnej. Polska Misja Medyczna zakupiła sprzęt medyczny i leki do sześciu szpitali i trzech klinik w prowincji.

 
w górę

Tagi