Polska pomoc

VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

24 listopada 2017 rusza VIII Międzynarodowy Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC, współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na trzy dni (24-26 listopada 2017 r.) warszawska Kinoteka i Staromiejski Dom Kultury zabiorą fanów kina dokumentalnego w daleką podróż i wspólnie będą przemierzać tysiące kilometrów. Każda z projekcji to oddzielna historia, specyficzny problem społeczny, skłaniający do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza świat. Pokazane będą historie, które nie tylko inspirują, ale również są przestrogą.

Co roku organizatorzy Festiwalu starają się zaprosić nieprzeciętnych filmowców. Tym razem o tym jak kręcić filmy dokumentalne, w szczególności, gdy nie jest się milionerem i o tym jak udostępniać swoją sztukę w internecie, opowie niesamowita trójka gości z Włoch: Andrea Mariani, Angelica Gentilini i Claudio Cadei z SMK Videofactory i OpenDDB, twórcy Żniwa | The Harvest. Warsztaty "Copyright, Creative Commons and the New Frontiers of Digital Independent Distribution" połączone z pokazem filmu odbędą się w niedzielę 26.11 o godz. 15.30 w Kinotece.

W ramach spotkań festiwalowych odbędzie się również panel "Surowce mineralne - klątwa czy błogosławieństwo?" - panel dyskusyjny organizowany przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UW przy współpracy z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. Gościem specjalnym spotkania będzie znana na całym świecie Nelida Ayay – peruwiańska działaczka społeczna, z rejonu Cajamarca, gdzie Inkowie do dziś stoją w konflikcie z firmami przemysłowymi, które podczas wydobywania złota rujnują środowisko naturalne. Spotkanie po filmie Córka Jeziora |  Daughter of the Lake, pokaz w piątek 24.11 o 16.30 w Kinotece.

Filmem Zamknięcia VIII MFFD HumanDOC będzie Czy czeka nas koniec? | Before the flood w reżyserii Fishera Stevensa. Leonardo DiCaprio, jako Wysłannik Pokoju z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych podróżuje po pięciu kontynentach i Arktyce, aby samodzielnie pokazać zmiany klimatyczne. Na film organizatorzy Festiwalu zapraszają po gali rozdania nagród, w niedzielę 26.11 o godz. 21:00.

Do odległych społeczności przybliży spotkanie z redaktorami National Geographic Traveler. Opowieści o podróżach będą towarzyszyły pokazowi filmu Wagon Sypialny | Railway Sleepers ukazującemu problemy tajskiej klasyfikacji społecznej zobrazowane na przykładzie ludzi podróżujących pociągami. Na tę prelekcję organizatorzy zapraszają w sobotę 25.11 o godz. 17.30 do Kinoteki.

Na fanów polskiego kina dokumentalnego czeka 8 filmów z 2017 i 2016 roku, które doskonale pokazują, w jak dobrym kierunku idą rodzime produkcje.

VIII Międzynarodowy Festiwal HumanDOC to 6 kategorii filmowych: KILOMETRY- podróże małe i duże; WOLNA UKRAINA- najbliższy geograficznie konflikt; REFLEKSJA- rozmyślania o wczoraj, dziś, o jutrze; UNIKATY- niespotykane społeczności; ZMIANA- nad czym warto popracować; WAŻNA MISJA- superbohaterowie nowoczesności.

W tym roku, podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC, Jury Festiwalu przyzna trzy nagrody. Filmy będą walczyć o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, Najlepszego Filmu Zagranicznego i o Specjalną Nagrodę dla Najlepszego Filmu Online.

Więcej informacji o VIII Międzynarodowym Festiwal HumanDOC znaleźć można na stronie: http://festival.humandoc.pl/

 

w górę

Tagi