Polska pomoc

VI Międzynarodowy Festiwal HumanDOC - gala wręczenia nagród

22 listopada 2015 r. w warszawskiej Kinotece odbyła się gala wręczenia nagród VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie”. Podczas uroczystości zostały nagrodzone najlepsze filmy przedstawiające globalne współzależności, przemiany społeczne i kulturowe, a także sytuację w najbiedniejszych państwach świata.

Festiwal HumanDOC to wyjątkowe wydarzenie filmowe w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym prezentowane są filmy dokumentalne przedstawiające podstawowe problemy krajów rozwijających się w Azji, Afryce i Ameryce Południowej oraz promujące ideę pomocy tym krajom. Projekcje filmów można było oglądać od piątku, 20 listopada, do niedzieli, 22 listopada w Kinotece oraz Staromiejskim Domu Kultury.

Nagrodę Grand Prix dla Najlepszego Filmu Zagranicznego otrzymał obraz w reżyserii Michaela Ramsdell’a -„Kiedy walczą słonie”/„When elephants fight”, ukazujący dylemat stosunków Północ – Południe, konsumpcję prowadzącą do wyzysku i przedmiotowego traktowania biedniejszych regionów, co w konsekwencji prowadzi do łamania podstawowych praw człowieka. Nagrodę wręczyła Zuzanna Kierzkowska, Dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ .

Od 2010 roku Festiwal współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w ramach programu Polska Pomoc.

Wybrane filmy można oglądać do 20 grudnia 2015 r. na platformie internetowej KINOPLEX.PL, w tym wersje przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

w górę

Tagi