Polska pomoc

 

V Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata, w skali światowej jesteśmy krajem wysokorozwiniętym. Od kilku lat nasz kraj z biorcy pomocy rozwojowej przeistoczył się w jej dawcę. Projekt polega na organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC – Globalny Rozwój w Kinie, będącego szczególnego rodzaju wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym na mapie Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal, organizowany przez Fundację HumanDOC od 2010 r., spełnia swoja rolę jako cykliczne wydarzenie trwale oddziałujące na adresatów, które poszerza wiedzę i świadomość Polaków o globalnym rozwoju i polskim zaangażowaniu we współpracę rozwojową. Pokazy filmów dokumentalnych mają za zadanie przybliżyć polskim obywatelom sytuację w krajach rozwijających się w szerokim kontekście, uwrażliwić ich na potrzeby mieszkańców tych krajów i pokazać jak sprawy globalne wpływają na życie codzienne zwykłych ludzi. Festiwal pomaga biorącym w nim udział widzom zrozumieć mechanizmy pomocy rozwojowej oraz tłumaczy, komu, dlaczego i w jaki sposób Polska udziela pomocy.

Festiwal dociera do szerokich grup odbiorców o różnym stopniu wiedzy, pochodzących z różnych kręgów społecznych, grup zawodowych i kategorii wiekowych. Jego adresatami są zarówno osoby zainteresowane sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną, jak i ci, dla których będzie to pierwszy kontakt z taką tematyką.

V Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Festiwal łączy kino dokumentalne na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Prezentowane są na nim krótko- i długometrażowe dokumentalne obrazujące globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. To unikalne połączenie kina, kampanii społecznych, debat, dyskusji, wystaw i konkursów.

Celem projektu jest trwałe, cykliczne budowanie i poszerzanie świadomości społeczeństwa polskiego na temat rozwoju na świecie oraz globalnych współzależności rozwojowych i zaangażowania Polski we współpracę rozwojową. Pokaz kina globalnego rozwoju pomoże zrozumieć beneficjentom sytuację w uboższych regionach świata i uwrażliwić ich na tamtejszą rzeczywistość, ukazać globalne wyzwania i współzależności, zaktywizować do działania, zaoferować możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń.

V Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC trwał od 7 do 9 listopada 2014 r., a filmy festiwalowe wyświetlane były w kinach w Poznaniu, Krakowie i Warszawie łącznie przez 2 miesiące. W ramach projektu pokazano 22 pełnometrażowe filmy dokumentalne oraz 7 reklam społecznych, których celem było uwrażliwienie widzów na sytuację w krajach ubogich i ukazanie globalnych wyzwań.

W projekcjach filmowych wzięło udział 1 049 beneficjentów, a ponad 10 500 widzów z całej Polski obejrzało filmy festiwalowe na platformie internetowej Kinoplex.pl. Ponadto twórcy HumanDOC jako pierwsi w Polsce, zorganizowali pokazy 7 filmów przystosowanych dla potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu, które można było oglądać w kinach i w internecie do końca roku. W ramach festiwalu przyznano nagrody w trzech kategoriach. Grand Prix dla Najlepszego Filmu Zagranicznego, ufundowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej, zdobył obraz „Chorzy Ludzie” w reżyserii Juri Rechinsky. Natomiast Grand Prix w kategorii Najlepszy film Polski oraz Nagrodę Specjalną Banku Zachodniego WBK jury przyznało filmowi „Aleppo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego.

W ramach projektu przeprowadzono również dyskusje panelowe na tematy współczesne, na przykład skutków pomocy rozwojowej dla Palestyńczyków, oraz spotkania z reżyserami, między innymi nagrodzonym Wojciechem Szumowskim, a także Julią Groszek, współorganizatorką festiwalu Planet + Doc, w których łącznie wzięło udział ponad 600 osób. W konkursach na profilu festiwalu na portalu społecznościowym Facebook, w których można było wygrać bezpłatne wejściówki na pokazy filmowe, wzięło udział ok. 4 500 osób. Wejściówki można było zdobyć głosując na najlepsze zdjęcia z cyklu „Świat różnorodnych szerokości” lub też biorąc udział w konkursie wiedzy na tematy rozwojowe.

Beneficjentami projektu byli również filmowcy, dla których przeprowadzono 2 warsztaty na temat aspektów pracy w krajach Globalnego Południa, z których skorzystało 135 osób. Mieli oni możliwość uczenia się sztuki tworzenia dokumentów na podstawie filmów cenionej dokumentalistki i laureatki wielu prestiżowych nagród Ewy Ewart, z którą zorganizowano spotkanie autorskie.

Jednym z działań projektowych był konkurs fotograficzny, w którym uczestniczyły 923 osoby, zgłaszając prace w 3 kategoriach: „Świat różnorodnych szerokości”, „Demokracja w działaniu” oraz „HumanDOC”. Zwycięzcy zostali zaproszeni na dwudniowe warsztaty z Wojciechem Grzędzińskim, laureatem World Press Photo i szefem fotografów Kancelarii Prezydenta RP. Nagrodzone fotografie można było oglądać na wystawie od 7 do 13 listopada 2014 r. w hallu Kinoteki w Warszawie.