Polska pomoc

V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej - program

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

zaprasza na

 

Logo V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej

 

29 WRZEŚNIA 2012 r. (SOBOTA)
godz. 10:00-17:00

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE
ul. Dobra 56/66

 

Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej jest największym w Polsce, dorocznym wydarzeniem organizowanym przez MSZ celem przybliżenia polskiemu społeczeństwu działalności Polski na rzecz krajów rozwijających się i globalnych wyzwań rozwojowych.  Forum jest adresowane do środowisk zaangażowanych we współpracę rozwojową oraz do szerokiej publiczności.

 

PROGRAM V FORUM

 

I. CZĘŚĆ KONFERENCYJNA

 

10:00-10:15 Otwarcie V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej

 

10:15-10:30 Prezentacja publikacji „Polska współpraca na rzecz rozwoju. Raport roczny 2011”

 

10:30-10:45 Konferencja prasowa ministra ds. rozwoju, podsekretarza stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz

 

DEBATY O POMOCY ROZWOJOWEJ

11:00-11:15 Wystąpienie programowe: agenda demokratyzacyjna w polskiej polityce zagranicznej
  Jerzy Pomianowski, podsekretarz stanu w MSZ

 

11:15-12:45 Wykorzystanie doświadczeń polskiej transformacji we współpracy rozwojowej
  Debata dotycząca metod i sposobów wykorzystania polskich doświadczeń transformacyjnych na potrzeby państw przechodzących obecnie transformację ustrojową.
  Paneliści:
  Asma Cherifi, przewodnicząca stowarzyszenia TACID zrzeszającego ponad 150 organizacji pozarządowych w Tunezji
  Konrad Niklewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego
  Krzysztof Stanowski, prezes Polskiej Fundacji Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak”
  Svetlana Rogov, Dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Pozyskiwania Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Republiki Mołdawii
  Moderator: Karolina Lewicka, dziennikarka TVP

 

13:45-14:15 Prezentacja raportu z monitoringu polskiej współpracy rozwojowej w roku 2011 opracowanego przez Grupę Zagranica - stowarzyszenie polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową
  Justyna Janiszewska, Członkini Zarządu Grupy Zagranica
  Monika Matus, Grupa Zagranica
  Izabela Wilczyńska, Polska Akcja Humanitarna
  Komentarz: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

 

14:15-15:45 Modernizacja polskiego systemu współpracy rozwojowej
  Debata będzie poświęcona funkcjonowaniu polskiego systemu współpracy rozwojowej po przyjęciu ustawy o współpracy rozwojowej i jego kluczowym braku oraz kierunkach pożądanych zmian.
  Paneliści:
  Paweł Bagiński, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Global Development Research Group
  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  Paweł Samecki, dyrektor Departamentu Zagranicznego Narodowego Banku Polskiego
  Moderator: Paweł Wojciechowski, Stały Przedstawiciel RP przy OECD

 

14:15-15:45 Polska pomoc rozwojowa: nowe możliwości dla polskich firm
  Podczas debaty, w której udział wezmą  reprezentanci sfery biznesu i organizacji  aktywnie zaangażowanych w niesienie pomocy krajom rozwijającym się, będzie mowa o tym, w jaki sposób  można włączać firmy w polską działalność rozwojową.
  Paneliści:
  Jacek Adamski, zastępca dyrektora generalnego ds. międzynarodowych w PKPP Lewiatan, członek Rady Programowej Współpracy Rozwojowej
  Przemysław Pohrybieniuk, członek zarządu, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Danone Polska
  Piotr Wikarek, przedstawiciel stowarzyszenia Navegadores, członek zarządu
  Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia
  Moderator: Małgorzata Bonikowska, Partner Zarządzający THINKTANK, Wydawca Magazynu THINKTANK

 

II. CZĘŚĆ EDUKACYJNA

 

Warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych
Przygotowanie i prowadzenie: organizacje pozarządowe

11:00-11:30
13:30-14:00
Prezentacja systemów solarnych i sytuacji w Sudanie Południowym – Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
  Warsztat będzie poświęcony wykorzystaniu systemów PV (ogniw fotowoltaicznych) do oświetlania ośrodków zdrowia, umożliwiających zapewnienie 24-godzinnej opieki medycznej w Sudanie Południowym. Prowadzący warsztat przedstawią sytuację społeczno-ekonomiczną w Sudanie Południowym, zasady działania ogniw fotowoltaicznych (PV) oraz sposób magazynowania i wykorzystania energii słonecznej oraz wpływ fotowoltaiki na życie ludzi i ekologię regionu.

 

11:45-12:15
14:15-14:45
Krok naprzód w Limie – Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".
  Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, jak żyją i z jakimi problemami borykają się dzieci ulicy w Limie. Uczestnicy wezmą m.in. udział w quizie i obejrzą film "Mamma Lima".

 

12:15-12:45
14:45-15:15
Dopasuj słowo do języka i kraju - Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".
  Poprzez zabawę polegającą na dopasowaniu słów do nazwy języka oraz kraju, w którym jest on używany, uczestnicy będą mieli okazję dostrzec różnorodność językową i kulturową Afryki.

 

12:45-13:15
15:15-15:45
Gra na instrumentach muzycznych pochodzących z Ameryki Południowej oraz Afryki – Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".
   

     

Warsztaty edukacyjne dla dzieci
Przygotowanie i prowadzenie: organizacje pozarządowe

11:00-12:00
13:00-14:00
Cuentacuentos - historie z innej bajki. Czytanie bajek i warsztaty plastyczne dla najmłodszych - Fundacja Papaya.
  Podczas zajęć dzieci będą mogły posłuchać peruwiańskich baśni i legend oraz dowiedzieć się, jak wygląda życie ich rówieśników w Peru. Uczestnicy zostaną zaproszeni do wykonania pocztówek, które wyślą lub podarują bliskim osobom, opowiadając, czego się dowiedziały o życiu peruwiańskich dzieci.

 

12:00-13:00
14:00-15:00
African toys warsztat zabawkarski, prezentacja, układanie puzzli afrykańskich - Fundacja Usłyszeć Afrykę.
  Dzieci w Ugandzie czy Zambii uwielbiają się bawić, tak samo jak te w naszym kraju. Ponieważ zabawki ze sklepu są dla nich często nieosiągalne, tworzą własne. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję stworzyć własne zabawki z drutu i zużytych piłek. Warsztatowi będzie towarzyszyć prezentacja zabawek wykonanych przez dzieci z Afryki oraz wspólne układanie puzzli z motywem zabawek afrykańskich.

 

Strefa gier edukacyjnych dla całej rodziny
Przygotowanie i prowadzenie: organizacje pozarządowe, wolontariusze oraz MSZ

w godz. 11:00-15:45

W strefie gier uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat geografii, historii oraz warunków życia na różnych kontynentach. Przemierzając kontynenty, gracze będą zdobywać wiedzę, punkty i nagrody.

 

Przejdź przez dżunglę - gra planszowa - Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".

 

W 80 pytań dookoła świata - gra planszowa - Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".

 

Lepienie z gliny - Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".

Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję zapoznania się z techniką wyrobu pamiątek i biżuterii z gliny. Pod opieką prowadzącego wykonają figurki zwierząt, domów, naczyń i biżuterii z gliny.

 

Food Force - edukacyjna gra komputerowa Światowego  Programu Żywnościowego (World Food Programme). Gracz wciela się w członka zespołu, którego zadaniem jest dostarczenie jedzenia na fikcyjną wyspę Oceanu Indyjskiego – Sheylan, odbudowanie zniszczonych budynków i zorganizowanie sprawnej opieki zdrowotnej.

 

Strefa wolontariuszy
Przygotowanie i prowadzenie: wolontariusze polskiej pomocy oraz MSZ

11:00-11:45 Wśród czerwonych wierchów (Boliwia) – prezentacja multimedialna wolontariuszki Karoliny Chromczak, która podzieli się swoimi wrażeniami z pracy w domu dziecka w Tupizie w Boliwii i przybliży publiczności ten kraj i jego mieszkańców.

 

12:00-12:45 Być kobietą w Ghanie – opowieści o (nie)zwykłych kobietach nie tylko dla kobiet - warsztaty multimedialne prowadzone przez wolontariuszkę Elizę Zadłużną. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję wejść w rolę mieszkanek Afryki i skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Dla uczestników przygotowano książki „Głosy kobiet”.

 

12:45-13:00
14:45-15:00
Pakowanie walizki, czyli co wolontariuszowi jest niezbędne w pracy, a co jedynie niepotrzebnie zabiera miejsce w jego walizce?
  Od wolontariusza Karola Mitury uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, co warto ze sobą zabrać wyjeżdżając do pracy wolontariackiej za granicą i dlaczego.

 

13:00-13:45 Jak zostać wolontariuszem polskiej pomocy?
  Na to pytanie odpowiedzą  zarówno przedstawiciele Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ, jak i wolontariusze. Alicja i Włodzimierz Brauer, którzy pracowali jako wolontariusze-rehabilitanci w Malawi podzielą się swoim doświadczeniem z osobami zainteresowanymi wolontariatem zagranicznym.

 

14:00-14:45 Multimedialna biblioteka z widokiem na Kilimandżaro (Tanzania) – prezentacja multimedialna Karola Mitury, który opowie o swojej pracy wolontariusza-informatyka w tworzeniu biblioteki multimedialnej w Moshi (Tanzania), z której korzystają zarówno lokalni nauczyciele, jak i uczniowie.

 

15:00-15:45 Nauczyciel - pedagog w Centrum Edukacyjnym Nkhotakota (Malawi) – prezentacja multimedialna wolontariuszki Agnieszki Górny, która opowie o specyfice pracy wolontariusza-nauczyciela w Centrum Edukacyjnym Nkhotakota (Malawi) i przybliży publiczności radości i problemy afrykańskich szkół.

 

Reportaże radiowe
w godz. 11:00-15:45

  Reportaże radiowe o projektach polskiej współpracy rozwojowej do wysłuchania na stanowiskach ze słuchawkami (w szczególności reportaże powstałe w wyniku koprodukcji z Polskim Radiem i Radiem TOK FM).

 

Strefa humanitarna
w godz. 11:00-15:45

  Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej umożliwi uczestnikom V Forum przetestowanie sprzętu wykorzystywanego przez ratowników na terenach dotkniętych klęskami oraz zaznajomienie się z Bono i Bakcylem – psami ratownikami.

 

  UNHCR (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) zaprezentuje biały namiot, który wykorzystywany jest w akcjach skierowanych do uchodźców na całym świecie. W białym namiocie będzie również dostępna gra komputerowa „Mój los uchodźcy”.

 

Kino - przegląd filmów dokumentalnych o projektach polskiej współpracy rozwojowej realizowanych w krajach rozwijających się

11:00-11:45 Aby był pokój i chleb (Gruzja).
  Scenariusz i reżyseria: Mateusz Mularski, Urszula Laskowska, produkcja: Fundacja Mediów Społecznie Zaangażowanych HumanDoc, 34 min.
  Film o centrum kulturalno-edukacyjnym w gruzińskiej wiosce położnej tuż przy granicy z Osetią Południową.

 

11:45-12:30 You deserve to know – Zasługujesz, aby wiedzieć (Kenia).
  Scenariusz i reżyseria: Tomasz Bułhak, Dolphine Emali, produkcja: Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia, 39 min.
  Film o społecznych inicjatywach mieszkańców największego slumsu w Nairobi.

 

12:30-13:15 Szermierze dla Palestyny (Autonomia Palestyńska).
  Scenariusz i reżyseria: Mateusz Mularski, Urszula Laskowska, produkcja: Multimedia Bank, 31 min.
  Film o palestyńskiej młodzieży w Ramallah uczącej się szermierki od polskich instruktorów.

 

13:15-14:00 Chłopcy z Nueva Cúa (Wenezuela).
  Scenariusz i reżyseria: Mateusz Mularski, Urszula Laskowska, produkcja: Fundacja Mediów Społecznie Zaangażowanych HumanDoc, 24 min.
  Film opowiadający o klubie sportowym powstałym w opanowanej przez skłócone gangi wenezuelskiej faveli.

 

III. CZĘŚĆ SZKOLENIOWA

 

Warsztaty dla partnerów MSZ*

10:30-12:00 Komponent edukacyjny w projektach rozwojowych – dobre praktyki
  Celem warsztatu jest podniesienie kompetencji uczestników w zakresie planowania komponentów edukacji globalnej w projektach rozwojowych i wolontariackich finansowanych przez MSZ. Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z ideą i kluczowymi zasadami edukacji globalnej oraz przykładami dobrych praktyk.
  Przygotowanie i prowadzenie: Justyna Janiszewska, Fundacja Edukacja dla Demokracji

 

12:15-13:45 Perspektywa praw człowieka w projektach rozwojowych
  Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z kluczowymi zagadnieniami związanymi perspektywą praw człowieka w rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych wskazówek dotyczących realizacji projektów rozwojowych. Zaprezentowane zostaną konkretne narzędzia wdrażania dla organizacji pozarządowych, a także przykłady zastosowania tych narzędzi w pracy w terenie.
  Przygotowanie i prowadzenie: Marcin Wojtalik i Kordian Kochanowicz, Instytut Globalnej Odpowiedzialności

 

14:00-15:45 Jak ciekawie informować o projekcie rozwojowym?
  Celem warsztatu jest poszerzenie wiedzy i umiejętności współpracy z mediami pod kątem promowania projektów realizowanych w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się m.in. jak funkcjonuje redakcja i z kim w niej najlepiej rozmawiać oraz jak redagować materiały prasowe.
  Przygotowanie i prowadzenie: Piotr Bazylko, Media & Doradztwo Sp. z o.o.

* uczestnictwo w warsztatach jedynie po uprzedniej rejestracji. Zobacz więcej informacji.

 

Stoisko informacyjne Ministerstwa Spraw Zagranicznych

10:00-16:30 Pracownicy Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ będą udzielać informacji,  jak Polska pomaga światu i jak można nawiązać współpracę z MSZ.

 

Wystawy fotografii

  Wystawa „Oblicza wolontariatu” – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  Zdjęcia z projektów realizowanych w ramach programu Wolontariat polska pomoc.

 

  Wystawa „Rozwój w obiektywie” – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  Zdjęcia nagrodzone w konkursie fotograficznym MSZ pt. Rozwój w obiektywie w 2011 roku.

 

  Wystawa „Bo liczy się Człowiek” – Fundacja Ekonomiczna Polska-Afryka Wschodnia
  Zdjęcia przedstawiają sześć historii ludzi i projektów zrealizowanych w ramach programu polskiej pomocy przez Fundację w latach 2008-2011.

 

  Wystawa „Położna w świecie kobiet Sukuma” – Stowarzyszenie Misji Afrykańskich Centrum Charytatywno-Wolontariackie "SOLIDARNI"
  Zdjęcia dokumentują pracę świeckiej misjonarki Moniki Nowickiej w projekcie realizowanym w ramach programu Wolontariat polska pomoc 2011.

 

Produkty Sprawiedliwego Handlu

11:00-15:30 Kawiarenka Fair Trade

 

Kuchnie etniczne

11:30-15:30 Kuchnia meksykańska i gruzińska

 

Pokaz i nauka tańca

15:45-16:00 Pokaz i nauka tańca etnicznego
  Tancerki z zespołu The Siren Society zaprezentują choreografie z elementami flamenco, tańca cygańskiego i drum solo, czyli tańca do muzyki granej na samych bębnach. Zaprezentowana zostanie także grupowa improwizacja w stylu American Tribal Style, który jest współczesną odmianą tańca brzucha, zawierającą także elementy flamenco i tańca indyjskiego.

 

16:00-16:15 Pokaz i nauka boliwijskiego tańca walki Tinku.
 

Wolontariuszki polskiej pomocy - Alicja Trzaska i Karolina Chromczak zaprezentują boliwijski taniec walki Tinku. Będzie pokaz tradycyjnych strojów, nauka podstawowych kroków oraz oczywiście wspólny taniec!

 

16:15-16:30 Pokaz i nauka tańca etnicznego
  Zespół taneczny The Siren Society.

   
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Wstęp wolny!

 

 

Organizator

polska pomoc - logo

Partner główny

Uniwersytet Warszawski - logo

 

Partnerzy

Logo PCPMSWM - logoFundacja Usłyszeć Afrykę - logo Logo UNHCR  PSP - logo   Fundacja Papaya - logo

 

Partner medialny

Polskie Radio - Jedynka - logo

 

w górę

Tagi