Polska pomoc

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2013

19 sierpnia - Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony został 11 grudnia 2008 r. decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w nawiązaniu do ataku z 19 sierpnia 2003 r. na główną siedzibę ONZ w Bagdadzie, podczas którego zginął Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello.

W ubiegłym roku w wyniku aktów przemocy, wymierzonych w przedstawicieli organizacji humanitarnych, zginęło 50 osób, a od początku 2013 r. śmierć poniosły 74 osoby.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest świętem pracowników humanitarnych oraz wszystkich tych, którzy aktywnie włączają się w prowadzenie działań pomocowych. Jest to także okazja do upamiętnienia osób, które poświęciły życie świadcząc pomoc społecznościom znajdującym się w potrzebie w rejonach świata ogarniętych konfliktami lub dotkniętych przez katastrofy naturalne.

Wśród pracowników humanitarnych są również Polacy. W 2013 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych finansuje m.in. projekty humanitarne na rzecz uchodźców syryjskich w Libanie i Jordanii, realizowane przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Caritas Polska.

Zapraszamy do odwiedzenia specjalnego serwisu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA), poświęconego obchodom Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej: http://www.worldhumanitarianday.org/.

Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami na temat wydarzeń organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną w Warszawie, Krakowie i Toruniu z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej:

w górę

Tagi