Polska pomoc

Spotkanie Pani Minister – Członka Rady Ministrów Beaty Kempy z Komisarzem KE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christosem Stylianidesem 18 czerwca

 - To było bardzo dobre spotkanie w sprawie działań w zakresie kryzysu humanitarnego w Afryce i na Bliskim Wschodzie – powiedziała Pani minister po spotkaniu z Komisarzem Stylianidesem.

W trakcie spotkania Komisarz mówił m.in. o tym, że trzeba zaangażować polskie organizacje NGOS w ramach środków UE aby zamknąć lukę pomiędzy finansowaniem organizacji „z nowej UE”, a finansowaniem organizacji z dawnej piętnastki. Stylianides podkreślił również, że dla niego była to bardzo ważna wizyta, bo Polska jest istotnym filarem w ramach współpracy w dostarczaniu pomocy humanitarnej. – Afryka jest największym wyzwaniem dla niesienia pomocy humanitarnej i rozwojowej. Szczególnie ważna jest pomoc dla dwóch krajów: Sudanu Południowego i Somalii.  – podkreślił. Nie zapomniał też o wschodnich sąsiadach Polski. – Ukraina jest dla nas priorytetem. Nie traktuję tego kryzysu jako zapomnianego. Powinniśmy naciskać na grupy międzynarodowe aby takim się nie stał – dodał. Również Pani minister wskazała, że w Polsce obecnie przebywa ok. 2 mln obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w naszym kraju na skutek działań wojennych.

 

 

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosi nową transzę pomocy dla Ugandy. – Zrelacjonowałam Komisarzowi swój krótki pobyt w Ugandzie, m.in. w jednym z największym obozów - Bidi Bidi, gdzie w niezmiernie trudnych warunkach przebywa ok. 270 tys. uchodźców - powiedziała minister Kempa. Zarówno komisarz jak i Pani minister zgodzili się, że jednym z priorytetów jest przeprowadzenie projektu edukacyjnego dotyczącego szkolnictwa zawodowego tak, aby młodzież w obozach miała szansę na uzyskanie zawodu, a następnie na podjęcie pracy. - Nie chcemy aby było to pokolenie stracone – wyraził swoją troskę o przyszłość młodego pokolenia Stylianides. Jednym z tematów było też zwrócenie uwagi na pomoc polskim NGOS, aby mogły aplikować o środki z funduszy europejskich, a zwłaszcza z tych, do których Polska wpłaca środki. – Podzielamy te same zasady, wartości, ale i troski – powiedział na zakończenie spotkania Komisarz Stylianides.

 

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu

w górę

Tagi