Polska pomoc

Sąsiedzkie wsparcie Polski dla implementacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE

Pomimo wysokiego poparcia  dla UE i integracji europejskiej wśród ukraińskiego społeczeństwa, wiedza na temat Unii Europejskiej i korzyści płynących ze współpracy z nią nie jest powszechna.  Jedną z przyczyn jest brak informacji na temat procesów zachodzących pomiędzy UE a Ukrainą, w szczególności na temat implementacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE i  jej związku z modernizacją Ukrainy oraz zmian jakie przyniesie w życiu przeciętnego obywatela.

Polska wspiera starania Ukrainy w dążeniu do wypełnienia wymogów związanych z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej z Unia Europejską. W ramach współpracy rozwojowej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych razem z Fundacją Solidarności Międzynarodowej oraz ukraińskim Stowarzyszeniem Towarzystwo Lwa przedstawiają dziedziny życia Ukraińców, w którym niezbędne będzie wprowadzenie zmian, by proces integracji europejskiej zakończył się sukcesem.

W  pierwszej połowie lipca w ramach przedsięwzięcia „Media regionalne jako aktywizator procesów integracji europejskiej na Ukrainie” odbyły się spotkania w Winnicy oraz Tarnopolu zatytułowane „Ukraina w Europie”. Ich tematem była integracja europejska.

Jedno z nich poświęcone było ekologii: „Winnica za czyste środowisko, nie - dla plastiku”. Media ukraińskie, organizacje pozarządowe, sieć supermarketów „Warszawa” oraz dyrektor i młodzież ze szkoły przy sanatorium w Murovani Kurylivtsi podjęły wspólne działania, by omówić najważniejsze aspekty związane z wykorzystaniem plastiku i ekologii. Od 2021 r. na terenie państw członkowskich UE będzie obowiązywać zakaz używania jednorazowych opakowań z plastiku. Ambicją ukraińskiej inicjatywy jest uświadomienie mieszkańcom miasta i regionu zagrożeń dla ekologii w związku z wykorzystywaniem nadmiernej ilości plastiku. W rozmowach wzięli udział także przedstawiciele biznesu, organizacji ekologicznych, dzieci, studenci oraz władze miasta. Na zakończenie spotkania przygotowano wspólne Memorandum promujące działania na rzecz ekologii i wykorzystania innych opakowań niż plastikowe.

Z kolei spotkania w Tarnopolu dotyczyły tego „jak zagospodarować przestrzeń wokół tarnopolskiego jeziora i zamku z wykorzystaniem europejskich wzorów?”. Rozmowy na ten temat prowadziły dziennikarki tarnopolskiej stacji telewizyjnej TV4 z władzami miasta oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ekologią i planowaniem przestrzeni miasta, a także ekspertami NGOs z miasta Lwowa i Winnicy. Celem dyskusji było przybliżenie problemów związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół jeziora, które stanowi centrum miasta i turystyki. Mówiono o dotychczasowych działaniach podjętych przez miasto dla zagospodarowania terenów wokół jeziora oraz przedstawiono plany o możliwościach wprowadzenia zmian. Władze miasta współpracują z dwoma miastami polskimi: Olsztynem i Poznaniem. Główne wątki to zagospodarowanie przestrzeni nad jeziorem oraz renowacja zamku. Oprócz tego, mieszkańcy miasta oraz dzieci ze wschodnich regionów Ukrainy wzięli udział w obchodach „Święta jeziora”, które decyzją władz miasta będzie się odbywało co roku.

Więcej informacji w poniższych linkach:

„Winnica za czyste środowisko, nie - dla plastiku”

https://www.facebook.com/UAVinnytsia/videos/444214962977008/UzpfSTEwMDAwMjMxMTY2MDAwMzpWSzo2NDY5NTgzOTkxNDk3ODM/

„Święto jeziora”
https://www.facebook.com/TV4.te/videos/2377754265882122/UzpfSTEwMDAwMTk1NDkwMzg4MDpWSzo2NTI2MTMyMDE5MTc2MzY/?multi_permalinks=652613201917636&notif_id=1563265314647947&notif_t=group_activity
https://www.facebook.com/TV4.te/videos/2377754265882122/

 

w górę

Tagi