Polska pomoc

Ratowanie życia nie zna granic - Polska wspiera ratownictwo medyczne na Ukrainie

Pomoc poszkodowanym w wypadku samochodowym, osobie, która topiła się w jeziorze czy też robotnikowi, który podczas pracy w parku piłą obciął sobie nogę, ratowanie ofiar nocnego zdarzenia masowego - to tylko wybrane zadania, z którymi zmagali się uczestnicy polsko-ukraińskich manewrów ratowników medycznych. Odbywały się one od 2 do 4 września 2016 r. w Berehowie, na ukraińskim Zakarpaciu w ramach projektu „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie” wdrażanego z polskiej pomocy rozwojowej 2016.

W manewrach udział wzięło łącznie 64 wolontariuszy-ratowników. Ukrainę reprezentowały zespoły z 7 miast: Kijowa, Lwowa, Iwano-Frankiwska, Jużnoukraińska, Berehowa, Zaporoża i Mariupola. Uczestnicy mieli do wykonania 6 akcji ratowniczych, które były oceniane przez zespół zawodowych ratowników medycznych. Niektórzy uczestnicy brali udział w wydarzeniach na kijowskim Majdanie lub, tak jak ratownicy pochodzący z Mariupola, na co dzień spotykają się z potrzebą ratowania zdrowia i życia miejscowej ludności.

To już drugi rok, kiedy Maltańska Służba Medyczna wspieraja rozwój ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie. Organizowane są szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy, przygotowywane manewry i inne działania, podczas których można sprawdzić swoje umiejętności, wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Dodatkowo beneficjenci otrzymali wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt i wyposażenie, które wykorzystywane jest podczas akcji ratowniczych oraz treningów.

W tym roku z pierwszej pomocy przeszkolono blisko 180 osób, 40 z nich wzięło udział w szkoleniach w standardzie kwalifikowanej pierwszej pomocy. W czerwcu 15 ochotników z Ukrainy przeszło kurs certyfikacyjny i zdało państwowy egzamin na ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Polsce.


Projekt Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich pt. "Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa medycznego na Ukrainie" (nr 216/2016). Wartość dotacji ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych to 490 600 zł.

w górę

Tagi