Polska pomoc

Polska wspiera dziennikarzy w Sudanie Południowym

W Maridi (Sudan Południowy) trwa szkolenie dla dziennikarzy lokalnych dotyczące produkcji reportaży radiowych i prowadzenia programów edukacyjnych. Jego uczestnicy mają okazję zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także przećwiczyć nabyte umiejętności z zakresu m.in. przeprowadzania sond ulicznych, zbierania i montażu materiałów. Szkolenie adresowane jest do dziennikarzy radiowych, ponieważ radio w Sudanie Południowym stanowi najpopularniejsze medium i główne źródło informacji.

Zajęcia prowadzone są w ramach projektu pn. „Edukacja na fali. Wsparcie merytoryczne i techniczne rozwoju edukacyjnego reportażu radiowego i edukacji poprzez radio w Sudanie Południowym”, realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju we współpracy z Media Academy of South Sudan (MASS) oraz lokalnymi stacjami radiowymi. Projekt zakłada przeprowadzenie pięciu miesięcznych szkoleń dla pięćdziesięciu dziennikarzy oraz warsztatów dla wykładowców dziennikarstwa na Uniwersytecie w Dżubie. Na potrzeby szkoleń zakupiono sprzęt komputerowy i dyktafony, które po zakończeniu projektu zostaną przekazane współpracującym stacjom radiowym.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Informacja o jednym ze zrealizowanych szkoleń ukazała się na lokalnej stronie internetowej. Z kolei na stronie internetowej projektu są już dostępne reportaże przygotowane w ramach pierwszego szkolenia. Bieżące postępy w realizacji działań projektowych można śledzić na profilu projektu na FB

Całkowita wartość projektu to 492 185 zł. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2013 r.

w górę

Tagi