Polska pomoc

Polska pomoc rozwija przedsiębiorczość kobiet na Białorusi

Piękne, kolorowe i wysokiej jakości rękodzieła, w tym biżuteria oraz akcesoria dekoracyjne do domów to efekt pracy 76 Białorusinek biorących udział w Akademii aktywizacji kobiet w ramach programu Polska pomoc. W nowym centrum coworkingowym w Kołodziszczach pod Mińskiem uczestniczki warsztatów oraz seminariów rozwijały swoje umiejętności rzemieślnicze oraz wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Centrum coworkingowe wyposażone w maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia prac krawieckich powstało na terenie miejscowego Inkubatora Przedsiębiorczości. Polscy artyści ludowi zorganizowali warsztaty z haftu ręcznego, szycia na maszynie i szydełkowania. Zakupione maszyny i urządzenia niezbędne do prac krawieckich zostały wprawione w ruch. W specjalnie dostosowanych pomieszczeniach słychać odgłos pracujących maszyn.

Teraz z profesjonalnym sprzętem i nowymi umiejętnościami przeszkolone Białorusinki mogą indywidualnie lub grupowo podejmować działalność w pomieszczeniach zaadaptowanych na pracownię krawiecką.

Efekty prac krawcowych z Białorusi Fot. A.Kanotop

Panie prezentowały swoje prace w trakcie corocznych jarmarków „Tutejsza gospodarka” organizowanych w Kołodziszczach. Unikalne, ręcznie tworzone produkty wystawiane są na sprzedaż również za pośrednictwem Internetu.

Rozwój przedsiębiorczości kobiet w centrum coworkingowym był możliwy dzięki współpracy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i Inkubatora Przedsiębiorczości w Kołodziszczach. Projekt został dofinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Udana współpraca została zauważona przez białoruską telewizję państwową. O postępach w projekcie wielokrotnie informowała białoruska prasa:

https://www.tvr.by/news/obshchestvo/v_biznes_inkubatore_v_kolodishchakh_podveli_itogi_proekta_akademiya_predprinimatelstva_v_selskoy_mes/

https://www.youtube.com/watch?v=M26oYKIlD3E

w górę

Tagi