Polska pomoc

Polska pomoc dla Ukrainy

- Polski Rząd w odpowiedzi na apele ze strony Ukrainy kieruje dziś trzeci transport pomocy humanitarnej – mówił w Kijowie wiceminister Konrad Pawlik w czasie przekazania wspólnego polsko-niemieckiego transportu pomocy rzeczowej.

Transport pomocy humanitarnej dla osób przesiedlonych z terenów objętych działaniami zbrojnymi dojechał do Zaporoża 17 czerwca. Do 19 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej, które z Polski wyjechały w poniedziałek, dołączyło w Kijowie 8 ciężarówek z pomocą zakupioną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

- Jest to pierwszy polsko-niemiecki konwój organizowany wspólnie na rzecz osób przesiedlonych na Wschodzie. Nasza pomoc trafi nie tylko do poszkodowanych w Obwodzie Zaporoskim, lecz także do mieszkańców Mariupola - powiedział wiceminister Konrad Pawlik. - Pragnę serdecznie podziękować partnerom niemieckim za gotowość do współpracy i chęć niesienia wspólnej pomocy. Jest to przejaw wspólnego patrzenia na sprawy ukraińskie i przejaw wsparcia pro-europejskich aspiracji Ukrainy – dodał wiceszef polskiej dyplomacji.

Polscy strażacy przewieźli około 164 tony najpotrzebniejszych produktów: żywność, środki higieniczne, w tym dla dzieci i niemowląt, leki i środki opatrunkowe. W transporcie znalazły się także wyprawki szkolne dla dzieci oraz składane łóżka, śpiwory i koce.  Dzięki zaangażowaniu polskich strażaków całość pomocy została rozładowana w ciągu kilku godzin i będzie w najbliższych dniach przekazywana przesiedleńcom przebywającym na terytorium Obwodu Zaporoskiego oraz mieszkańcom Mariupola.

W zakupie darów i identyfikacji najbardziej potrzebujących osób wsparły MSZ polskie organizacje pozarządowe: Caritas Polska, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Misja Medyczna i Zakon Maltański Polska.

Od końca 2013 roku Rząd RP przeznaczył ponad 13 mln PLN na pomoc humanitarną dla osób poszkodowanych w trwającym na Ukrainie konflikcie.

Pierwszy konwój z darami Rząd RP wysłał w grudniu 2014 roku do Obwodu Charkowskiego, jako wsparcie osób przesiedlonych oraz ludności lokalnej przed zbliżającą się zimą. Konwój zawierał 150 ton pomocy, w tym żywność, środki higieniczne, paczki dla dzieci i niemowląt, odzież, śpiwory zimowe, łóżka, koce oraz grzejniki.

Równocześnie pod Charkowem dzięki polskim środkom został wyremontowany i przystosowany do zimowych warunków ośrodek dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Dodatkowo ponad 600 rodzin uzyskało zapomogi finansowe, które pozwoliły im przetrwać ten trudny okres.

Drugi transport pomocy humanitarnej na Ukrainę wysłany został w lutym 2015 roku w ramach wspólnej inicjatywy Unii Europejskiej (EU-airlift) i wybranych państw członkowskich. Pomoc została skierowana do służb ratowniczych w Dniepropietrowsku. Pomoc ważąca ok. 11 ton składała się z zestawów ratunkowych pierwszej pomocy, zestawów środków higienicznych oraz koców.

w górę

Tagi