Polska pomoc

Polscy eksperci szkolą ukraińskich urzędników

W ramach polskiej współpracy na rzecz rozwoju polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera działania Fundacji Solidarności Międzynarodowej (FSM) i Asocjacji Zjednoczonych Terytorialnych Hromad w reformie polityki społecznej na Ukrainie.

W ramach projektu  „Usługi społeczne w hromadach – wsparcie reformy polityki społecznej na Ukrainie” zorganizowane zostały dwa dwudniowe seminaria dla przedstawicieli 16 połączonych terytorialnych hromad z obwodu czernihowskiego. Przed nimi jeszcze jedno – ostatnie. Uczestnicy zdobyli już wiedzę z doskonalenia zarządzania usługami pomocy społecznej w ukraińskich hromadach.

Seminaria prowadziły polskie ekspertki - Katarzynę Rostek i Mirosława Olczaka. Przekazały one urzędnikom ukraińskim swoją wiedzę na temat świadczeń, analizy i prognozowania potrzeb w zakresie usług społecznych. Podzieliły się także własnymi doświadczeniami z tej problematyki. Wśród ekspertów nie zabrakło również reprezentacji ukraińskiej. Wiktoriia Halajdyuk, ekspertka z Dyrektoriatu Socjalnych Usług oraz Integracji w Ministerstwie Polityki Społecznej Ukrainy, opowiedziała o zmianach planowanych w nowelizacji Ustawy o usługach społecznych. Ma ona wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Podczas lipcowego spotkania przedstawiciele FSM przedstawili uczestnikom założenia inicjatywy „Fundusz Małych Projektów – Ukraina 2019”. Stwarza ona możliwość pozyskania środków na realizację projektów związanych z poprawą jakości świadczenia usług społecznych w hromadach z obwodu czernihowskiego.

w górę

Tagi