Polska pomoc

Piknik Żeglarski w Brasławiu

Nad jeziorem Drywiaty w Brasławiu, na północy Białorusi, odbył się w sobotę 27 maja zorganizowany przez ambasadę RP piknik, podczas którego uroczyście otwarto szkółkę żeglarską sfinansowaną ze środków Polskiej Pomocy w ramach małych grantów Ambasady RP w Mińsku.

„Otwierając szkołę żeglarską na jeziorze Drywiaty przywracamy naszemu regionowi ten piękny sport, którym Brasław sławił się jeszcze w latach 30.” – powiedział przewodniczący brasławskich władz rejonowych Uładzimir Dranieuski podczas uroczystego otwarcia szkółki, w którym wzięli udział m.in. gubernator obwodu witebskiego Mikałaj Szarsniou i ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik. „Niech białe żagle powiewające nad Drywiatami będą symbolem przyjaźni między Białorusią i Polską” – dodał Dranieuski.

Ambasador Pawlik wyraził nadzieję, że „utworzona w ramach Polskiej Pomocy szkółka żeglarska ożywi piękną tradycję żeglarstwa w Brasławiu, ale także będzie służyć jego mieszkańcom i przyczyni się do rozwoju turystyki”. Dodał, że projekt utworzenia szkółki, w ramach którego zakupiono 15 małych jachtów do nauki i motorówkę oraz zbudowano hangar dla łódek i pływający pomost, „to jeden z około 100 tzw. małych grantów sfinansowanych w ramach Polskiej Pomocy na Białorusi w ciągu ostatnich 10 lat”.

Brasławszczyzna, która znajdowała się w granicach II RP, to region słynący z jezior i pięknej przyrody. Pojezierze Brasławskie to jedna z potencjalnych największych atrakcji turystycznych na Białorusi, jednak dla przyciągnięcia większej liczby turystów konieczne jest rozbudowanie miejscowej infrastruktury.

Na utworzenie szkółki żeglarskiej polskie MSZ wydało prawie 100 tys. euro. Możliwe jest rozszerzenie projektu o kolejny etap, wart ok. 40 tys. euro, który będzie obejmował m.in. szkolenia. Partnerem projektu realizowanego w ramach Polskiej Pomocy były władze rejonowe w Brasławiu oraz Rotary Club z Mińska.

Podczas imprezy nad Drywiatami odbyła się m.in. prezentacja umiejętności młodych żeglarzy z Brasławia. Z koncertem wystąpił polski zespół szantowy The Nierobbers. Otwarcie szkółki żeglarskiej było jednym z elementów odbywającej się w Brasławiu 50. edycji międzynarodowego festiwalu kultury tradycyjnej Brasławskie Błyskawice. W trakcie imprezy trwała także degustacja dań polskiej kuchni ciesząca się wielkim powodzeniem wśród uczestników.

Materiały Ambasady RP w Mińsku

w górę

Tagi