Polska pomoc

Pierwsza na Białorusi ścieżka rowerowa dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych

10 kilometrowa ścieżka rowerowa oraz dwa place przeznaczone do zajęć sportowych dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych powstaly w Lidzie na Białorusi. Inwestycja została zrealizowana we współpracy z przedstawicielstwem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) na Białorusi w ramach środków Polskiej pomocy.

W inauguracji uczestniczył ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, szefowa UNDP na Białorusi Aleksandra Sołowiowa, przedstawiciele miejscowych władz i białoruskiego Ministerstwa Zdrowia. Obecni byli działacze na rzecz praw osób niepełnosprawnych oraz mieszkańcy Lidy.

Otwarcie ścieżki dla niepełnosprawnych w Lidzie Fot. Sergei Gapon for UNDP Belarus

"Cieszymy się, że możemy wspierać inicjatywy, które służą poprawie sytuacji osób z ograniczonymi możliwościami i sprzyjają ich integracji społecznej." – powiedział w trakcie uroczystości ambasador A.Michalski. W swojej wypowiedzi A.Sołowiowa podkreśliła, że dzięki wsparciu w ramach Polskiej pomocy możliwe jest promowanie zdrowego trybu życia i lepszej integracji osób niepełnosprawnych, a Lida może stać się miastem bardziej dostępnym, zielonym i zdrowym.

Ścieżka dostępna jest dla rowerzystów o różnym poziomie sprawności fizycznej oraz dla osób przemieszczających się na wózkach inwalidzkich. Została oznakowana i wyposażona w parkingi dla rowerów. Dodatkowo na specjalnie zaprojektowanych odcinkach można wygodnie jeździć na hulajnogach, rolkach, a nawet na nartach. Stworzono również wypożyczalnię sprzętu sportowego – w tym dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Konsultantem projektu był Alaksandr Audziewicz z Mińska, który porusza się na wózku inwalidzkim. Podkreślił on, że inwestycja ma bardzo ważny wymiar praktyczny - zostały obniżone krawężniki i teraz nawet zwykłe wózki inwalidzkie mogą przejechać centralnymi ulicami miasta. Jednym z punktów uroczystości był wspólny przejazd ścieżką rowerową oraz prezentacja obiektów do ćwiczeń z udziałem niepełnosprawnych białoruskich sportowców.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów – o czym świadczą liczne artykuły:

 

w górę

Tagi