Polska pomoc

Otwarcie nowego budynku przedszkola Mapera w Tandale

Siostry Misjonarki Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki od ponad siedmiu lat prowadzą przedszkole MAPERA w Tandale w Tanzanii.

Od początku istnienia funkcjonowanie ośrodka połączone było z ciągłymi przeprowadzkami i problemami sanitarnymi. Oficjalna uroczystość otwierająca działalność przedszkola odbyła się 8 grudnia 2018 r. Uświetniły ją afrykańskie tańce i śpiewy w wykonaniu przedszkolaków oraz uczennic z tamtejszej szkoły krawieckiej. Nowy rok szkolny 2019/2020 przedszkolaki rozpoczną już w nowym gmachu, budowanym przez ostatnie dwa lata. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania Fundacji Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, determinacji parafian i wsparcia finansowego udzielonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska pomoc.

W ramach projektu został wybudowany dwukondygnacyjny budynek przedszkolny dla ok. 200 dzieci, w którym znajdują się trzy sale lekcyjne, kuchnia, łazienki, pokój nauczycielski, pomieszczenia gospodarcze (parter) oraz sala do zabaw i występów, toalety i taras. Przedszkole zapewnia warunki do edukacji wczesnoszkolnej (4-6 lat) dzieci, których rodziców nie stać na posyłanie ich do placówek edukacyjnych w innych częściach miasta. Bardzo ważnym elementem było zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych (łazienki i toalety) i żywieniowych (budowa i wyposażenie kuchni) przedszkola. W ramach projektu zapewniono dzieciom i pedagogom następujące podstawowe wyposażenie, obejmujące meble, szafki, krzesła, ławki, materace, zabawki i tablice oraz sprzęty i wyposażenie kuchenne.

Kadra pedagogiczna oraz grupa rodziców (łącznie 30 osób) zostali przeszkoleni w zakresie kompleksowego podejścia do edukacji i wychowania dzieci wraz z nowymi metodami pracy, edukacji wolnej od przemocy, komunikacji, działań prozdrowotnych i uczących higieny osobistej. Celem było ogólne wzmocnienie edukacji przedszkolnej w miejscowej społeczności w Tandale.

Więcej informacji:

http://www.misje.pl/aktualnosci/wiesci-z-misji/40810/nowe-przedszkole-w-tandale#1

https://otomektanzania.blogspot.com/

 

w górę

Tagi