Polska pomoc

Ośrodek zdrowia w Mjanmie wybudowany przez Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna w ramach konkursu Polska Pomoc Rozwojowa 2017

Ośrodek zdrowia mogący przyjąć 1600 pacjentów miesięcznie, opieka medyczna i darmowe leki dla 600 dzieci i 400 kobiet w ciąży, szkolenia dla położnych i akuszerek oraz przyszłych matek, szczepienia dla młodzieży – to efekty siedmiu miesięcy działań Polskiej Misji Medycznej w okręgu Wakema Township w delcie rzeki Irawadi.  Projekt „Mjanma - działania położniczo – edukacyjne, działania medyczne oraz WASH w regionie delty Irawadi” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanego przez Departament Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i będzie kontynuowany w roku 2018. 

Projekt, którego celem była poprawa jakości opieki zdrowotnej nad kobietami w ciąży, noworodkami oraz dziećmi w Wakema Township w regionie Irawadi, realizowany był od maja do grudnia 2017r. i obejmował działania edukacyjne w obszarze położnictwa i higieny oraz bezpośrednią pomoc medyczną:  badania i szczepienia.

W ramach projektu Polska Misja Medyczna przeprowadziła szkolenia dla 90 położnych i akuszerek na temat zdrowia okołoporodowego i WASH. Zorganizowano również szkolenia dla 200 kobiet oczekujących dziecka z zakresu zdrowia w trakcie ciąży, opieki nad noworodkiem i metod antykoncepcyjnych. Była to kontynuacja cyklu szkoleń realizowanych w roku 2016.

Zapewniona została także opieka medyczna oraz dostęp do darmowych leków dla ponad 600 dzieci oraz około 400 kobiet w ciąży.  Zaszczepiono 280 dzieci w wieku szkolnym przeciw WZW typu B.

W celu poprawienia dostępu do opieki położniczej w obszarze Wakema Township zbudowany został lokalny ośrodek zdrowia wyposażony w salę porodową. Ośrodek przyjmuje 1600 pacjentów miesięcznie.  W jego skład wchodzą: poczekalnia dla pacjentów, gabinet medyczny, pomieszczenia dla pielęgniarek, magazyn medyczny i porodówki. Ośrodek wyposażony jest w system sanitarny, posiada własną studnię, zbiornik wodny na dachu budynku oraz prąd.

- Naszą pomoc kierujemy przede wszystkim do kobiet w ciąży, matek w okresie poporodowym oraz dzieci z terenów wiejskich – mówi Magdalena Komperda, koordynatorka projektu – początkowo było to dla nas duże wyzwanie, ponieważ nie mieliśmy wcześniej doświadczenia w tym obszarze kulturowym, ale po dwóch latach działań w Mjanmie i ich efektach wiemy, że mają one sens.

  

Opracowano z wykorzystaniem informacji prasowej Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna

w górę

Tagi