Polska pomoc

O współpracy rozwojowej w Polskim Instytucie Dyplomacji

Prezentacja Raportu o współpracy rozwojowej 2015 DAC OECD była głównym celem wizyty Przewodniczącego Komitetu Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (DAC OECD), Erika Solheima w Warszawie. W dyskusji w Polskim Instytucie Dyplomacji towarzyszącej omówieniu raportu uczestniczył wiceminister Konrad Pawlik.

Polska jest nowym dawcą pomocy rozwojowej. Historycznie była odbiorcą ogromnej pomocy od Unii Europejskiej i innych krajów Europy. Również od mojego kraju, Norwegii, otrzymała ogromne wsparcie. Polska rozwinęła się niezwykle szybko w ostatnich latach i nadszedł czas, by to teraz ona wsparła inne kraje. – powiedział podczas prezentacji raportu Erik Solheim.

Wiceminister Konrad Pawlik dodał, że Polska zwiększyła zaangażowanie priorytetowe, które liczy teraz 10 krajów. „W sprawie Partnerstwa Wschodniego dzielimy się tym co uzyskaliśmy w procesie transformacji. Jeśli chodzi o kraje afrykańskie to skupiamy się na redukcji ubóstwa, wzmacnianiu edukacji oraz dostępie do opieki zdrowotnej.

Raport DAC OECD stanowi kluczowy doroczny dokument zawierający statystyki oraz analizy aktualnych tendencji w obszarze międzynarodowej współpracy rozwojowej na świecie. Polska po raz drugi została uwzględniona w Raporcie jako donator pomocy rozwojowej. Prezentacja raportu będzie miała miejsce jedynie w kilku wybranych stolicach świata, w tym m.in. w Paryżu, Brukseli, Waszyngtonie i Warszawie.

Komitet Pomocy Rozwojowej OECD jest największym międzynarodowym forum współpracy krajów-donatorów pomocy rozwojowej. Od momentu powstania, w 1961 roku, DAC OECD wyznacza standardy działania dla globalnej współpracy rozwojowej. Polska dołączyła do grona członków DAC OECD w październiku 2013 roku.

w górę

Tagi