Polska pomoc

Najlepsze filmy o globalnym rozwoju nagrodzone

Dokument amerykańskiej reżyserki Kate Ryan, opowiadający historię Romów mieszkających w stolicy Bułgarii, pt. „Witajcie nigdzie” (Welcome to Nowhere) zdobył nagrodę Grand Prix IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc „Globalny Rozwój w Kinie”. Laur wręczył w imieniu podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Mirosław Sycz.

Zwycięski film „Witajcie nigdzie” (ang. Welcome to Nowhere) przedstawia zmagania Romów mieszkających w Sofii i ludzi dobrej woli o nowe domy komunalne, lepszą przyszłość dla dzieci, a także o własne miejsce na świecie. Obraz został nagrodzony za uwrażliwienie opinii publicznej na kwestie problemów mniejszości etnicznych oraz pokazanie trudności we włączaniu ich w funkcjonowanie społeczeństwa.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się pierwszego grudnia w warszawskiej „Kinotece” i była zwieńczeniem trwającego od 28 listopada międzynarodowego festiwalu. Przegląd jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, a zarazem trzeci na świecie, poświęcony jest tematyce globalnego rozwoju.

- To niezwykłe w naszym regionie Europy wydarzenie, nie tylko filmowe, ale również edukacyjne, bo stwarza okazję do refleksji na temat globalnych problemów, będących najczęściej skutkiem nierównych szans rozwojowych - powiedział o festiwalu wicedyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej Mirosław Sycz. - Odpowiedzią krajów rozwiniętych na problemy uboższej części świata jest pomoc rozwojowa, w którą Polska jest coraz bardziej zaangażowana – dodał.

Festiwal współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach Polskiej pomocy odbywał się w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Wiele prezentowanych na festiwalu filmów będzie można zobaczyć do końca grudnia w kinach studyjnych w 10 miastach Polski, m.in. Krakowie, Przemyślu, Opolu czy Łodzi, oraz na platformie iplex.pl.

w górę

Tagi