Polska pomoc

Mikroprzedsiębiorczość wiejska na Ukrainie - to działa!

Realizując projekt „Mikroprzedsiębiorczość wiejska na Ukrainie” polska Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z ukraińskim Instytutem Demokracji im. Pyłypa Orlyka dzieli się polskimi doświadczeniami z zakresu aktywizacji wiejskich społeczności lokalnych, tworzenia wiosek tematycznych, promocji produktów lokalnych. Zbliża się finał tegorocznej edycji projektu.

Partnerzy postanowili wykorzystać bogate zasoby przyrodnicze, historyczne, kulturowe i społeczne ukraińskiej wsi i stworzyć ofertę turystyczną skierowaną do mieszkańców miast i młodzieży szkolnej. W rezultacie powstało 14 ofert turystycznych na Czerkaszczyźnie w centralnej Ukrainie. Propozycje są bardzo różne. W Iwkowcach powstał „Zernolend”, turyści mogą tam wejść do zrekonstruowanego wiatraka, dotknąć i wypróbować działanie dawnych narzędzi rolniczych, uczestniczyć w grze terenowej na okolicznych wzgórzach, a na koniec zjeść ugotowany nad ogniskiem „kulisz” (rodzaj dobrze przyprawionej kaszy z mięsem). Na wzgórzach Gołowkiwki „Ziemniaczane zabawy” zaskakują różnorodnością pomysłów. W Subotowie (wieś związana z postacią Bohdana Chmielnickiego) mieszkał także ks. Hruszewski, który pod koniec XIX wieku napisał książkę o dawnych grach i zabawach wsi ukraińskiej – teraz można bawić się w nie na miejscu. Meżyrycz koło Kaniowa to wieś, w której znaleziono pozostałości osady łowców mamutów – teraz lokalne mikroprzedsiębiorstwo zaprasza na zabawę w polowanie na mamuty, a przy okazji na rozmaite warsztaty garncarskie, lalkarskie i cukiernicze – wszystko pod hasłem mamuta. Chmilna (też pod Kaniowem) zaprasza na spotkanie z dawnymi Słowianami, a Korżowa pod Humaniem na „Opowieści starego młyna”.

W projekcie przewidziano także szereg działań promocyjnych i marketingowych. Utworzone mikroprzedsiębiorstwa zostaną włączone we współpracującą i wspomagającą się sieć tras turystycznych pozwalających potencjalnym klientom skorzystać z całej oferty. Całość zostanie wypromowana w środowisku szkolnym i turystycznym.

Działania te można śledzić na bieżąco na Facebooku na profilu Придумати село наново

w górę

Tagi