Polska pomoc

Inauguracja szóstej edycji Programu Stypendialnego im. Stefana Banacha

Program imienia Stefana Banacha jest ważnym elementem polskiej oferty stypendialnej dla krajów rozwijających się i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektów rozwojowych na wschodzie – powiedział podsekretarz stanu w MSZ Maciej Lang w trakcie inauguracji Programu stypendialnego im. Stefana Banacha w roku akademickim 2018/2019. Uroczystość z udziałem kilkudziesięciu nowych stypendystów z krajów Partnerstwa Wschodniego została zorganizowana w Centrum Nauki Kopernik.

Minister Lang przypomniał postać Stefana Banacha, patrona programu - jednego z najwybitniejszych matematyków XX wieku, przedstawiciela lwowskiej szkoły matematycznej, który w dniu 11 listopada 2018 roku został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta Andrzej Dudę Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Rozwijaj swoją karierę: najlepsze składniki produkowane w Polsce” wygłosiła dr Monika Aksamit-Koperska. W programie inauguracji zaplanowano również seans multimedialny w Planetarium Centrum Kopernika oraz spotkanie integracyjne stypendystów. Stypendyści Programu im. Stefana Banacha studiują na polskich uczelniach wyższych nadzorowanych przez MNISW bez odpłatności za koszty nauki. Do wyboru mają kierunki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Celem programu jest zapewnienie dostępu do kształcenia w dziedzinach ważnych dla budowy sprawnego państwa oraz rozwoju gospodarki. Program służy również promocji idei zbliżenia krajów partnerskich z Polską i Unią Europejską.

 

Program Stypendialny im. Stefana Banacha jest wspólną inicjatywą MSZ oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za realizację programu odpowiada Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.


 

 

w górę

Tagi