Polska pomoc

 

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy HumanDOC "Globalny rozwój w kinie"

Projekt realizowany był w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2011 r. na terenie Warszawy i 16 miast na terenie całego kraju (Kraków, Andrychów, Ciechanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Łódź, Przemyśl, Konin, Słupsk, Tarnowskie Góry, Toruń, Rzeszów, Białystok, Świecie, Lublin).

Celem projektu było poszerzanie świadomości społeczeństwa polskiego na temat rozwoju na świecie, globalnych współzależności rozwojowych i zaangażowania Polski we współpracę rozwojową, a także wiedzy na temat Milenijnych Celów Rozwoju.

Głównym elementem projektu był 6-dniowy festiwal filmów poświęconych problemów rozwoju na świecie, który odbył się w Warszawie. W ramach festiwalu odbyły się 64 darmowe projekcje 51 filmów dokumentalnych poruszających tematykę globalnego rozwoju i 19 reklam społecznych. We współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych UW zorganizowano 3 panele dyskusyjne nt. migracji, Partnerstwa Wschodniego i rozwoju Afganistanu. W działaniach festiwalowych wzięło udział łącznie 6 429 uczestników.

Kolejnym elementem festiwalu były 4 poranki filmowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, realizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, w trakcie których zaprezentowano 7 filmów (245 uczniów, 20 nauczycieli). Odbyły się także warsztaty filmowe z Andrzejem Fidykiem (2 godz.), nt. realizacji filmów za granicą oraz opiniotwórczej i kulturotwórczej roli filmu. W warsztatach uczestniczyło 160 osób.

10 filmów pokazanych na festiwalu można było także oglądać bezpłatnie na internetowej platformie Iplex.pl (łącznie 18 376 widzów), trzy filmy były dostosowane do potrzeb osób niewidomych, a jeden – do potrzeb osób niesłyszących.

Filmy festiwalowe pokazywano także w pokazach w 16 miastach na terenie całej Polski. Pokazy zgromadziły łącznie 2 211 widzów.

Festiwalowi towarzyszył konkurs literacki na najciekawszy artykuł opisujący temat globalnego rozwoju, współorganizowany przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UW. Z 40 nadesłanych prac 3 zostały nagrodzone, a jedna wyróżniona.