Polska pomoc

Egipcjanie, Libijczycy i Tunezyjczycy przyjeżdżają do Polski obserwować wybory parlamentarne

6 października br. przyjechała do Polski 15-osobowa grupa delegatów z Egiptu, Libii i Tunezji, która będzie obserwować przebieg najbliższych wyborów do Sejmu i Senatu RP. W trakcie swojego pobytu goście poznają zasady polskiego systemu wyborczego oraz doświadczenia w organizacji przejrzystego, uczciwego i demokratycznego głosowania.

W organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Państwową Komisję Wyborczą wizycie studyjnej wezmą udział szefowie i członkowie organów odpowiedzialnych za przygotowanie wyborów oraz działacze społeczni zaangażowani w budowanie demokratycznych zasad funkcjonowania państwa z Egiptu, Libii oraz Tunezji, którym Polska pomaga od wybuchu rewolucji demokratycznych w tych krajach na początku roku.

Od piątku 7 października do poniedziałku 10 października delegaci rozmawiać będą ze współtwórcami polskiego systemu wyborczego, członkami Państwowej Komisji Wyborczej oraz przedstawicielami organów sądowniczych rozpatrujących protesty wyborcze. W dniu wyborów delegacje z Egiptu, Libii i Tunezji odwiedzą okręgowe komisje wyborcze i lokale wyborcze w Warszawie, Płocku i Radomiu, gdzie śledzić będą proces głosowania i liczenia głosów. Goście poznają także stosowane w Polsce narzędzia informatyczne służące do sprawnego i przejrzystego przekazywania danych o wynikach głosowania.

Tunezja i Egipt przygotowują  się obecnie do przeprowadzenia pierwszych demokratycznych wyborów. W Tunezji odbędą się one już 23 października, w Egipcie - pod koniec listopada. Przed podobnym wyzwaniem wkrótce stanie Libia.

w górę

Tagi