Polska pomoc

 

Cykl reportaży telewizyjnych z zakresu edukacji globalnej

W polskich telewizjach tematy odnoszące się do globalnych wyzwań, problemów, procesów - niezwiązane bezpośrednio z codziennymi newsami - prezentowane są w niewielkim zakresie. Wynika to z jednej strony z ogólnego podejścia dziennikarzy i mediów nastawionych bardziej na promowanie głośnych i chwytliwych newsów, niż analizy i pokazywanie szerszych kontekstów wydarzeń, skomplikowanych procesów itp. Z drugiej strony wiąże się to z ograniczonymi budżetami nadawców na prezentowanie spraw zagranicznych - przygotowanie dobrego materiału, reportażu, czy wywiadu zagranicznego wymaga bowiem o wiele większych nakładów finansowych, czasu i pracy.

Co więcej, prezentowanie trudniejszej globalnej lub międzynarodowej tematyki wyłącznie na podstawie sztampowych zdjęć agencyjnych (kupowanych w ramach abonamentów w Reuters, CNN i APTN) uniemożliwia wprowadzenie komentarza odautorskiego, pokazanie szerszych aspektów danych zjawisk, jest też mało atrakcyjne dla widza i przekłada się na obniżenie oglądalności tego typu materiałów. W rezultacie prowadzi do wykluczenia tego typu tematyki przez wydawców. Dlatego też celem niniejszego projektu jest wprowadzenie na antenę telewizji tematyki z zakresu edukacji globalnej, prezentowanej w sposób atrakcyjny, interesujący dla widza i inspirujący go do pogłębienia swojej wiedzy w tym zakresie.

Na potrzebę realizacji projektu wskazują też ostatnie badania opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie MSZ. Wynika z nich, że Polacy popierają ideę niesienia pomocy krajom biedniejszym - 71% Polaków uważa, że Polska powinna wspomagać kraje słabiej rozwinięte (badanie z 2014 r). Jednocześnie analiza wyników sondaży wskazuje, że świadomość i zrozumienie przez Polaków idei współpracy rozwojowej jest na o wiele niższym poziomie, a większość respondentów w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie zetknęła się z informacjami o pomocy udzielanej przez Polskę zagranicą.

Cykl reportaży telewizyjnych z zakresu edukacji globalnej

W ramach projektu zaplanowana jest produkcja i emisja cyklu reportaży telewizyjnych poświęconym wybranym zagadnieniom z zakresu edukacji globalnej. Powstaną cztery ok. 15 minutowe reportaże, które będą emitowane w programie To był dzień na świecie w Telewizji Polsat News 2. Po premierowych emisjach każdy reportaż będzie powtarzany na różnych kanałach informacyjnych Polsat, reportaże będą też dostępne online na Ipla TV oraz na portalu informacyjnym polsatnews.pl.

Reportaże zostaną przygotowywane w ścisłej współpracy przedstawicieli Fundacji HumanDOC z wydawcami i dziennikarzami Polsat News. Ich emisja na antenie Polsat News 2 będzie miała miejsce w grudniu 2015 r. Projekt dotrze do szerokiej widowni w całym kraju poprzez telewizję, jak również dzięki dostępności w internecie.

Cykl reportaży telewizyjnych z zakresu edukacji globalnej

W grudniu 2015 raz w tygodniu miała miejsce emisja jednego z czterech nowych reportaży poświęconych tematyce pomocy rozwojowej, rozszerzonych o dyskusję w studio na antenie programu To był dzien na świecie w telewizji Polsat News 2 (PN2), moderowaną przez redaktora Grzegorza Dobieckiego. Dodatkowo każdy odcinek cyklu był co najmniej dwukrotnie powtarzany na antenach grupy Polsat: np. Polsat News, Ipla TV oraz umieszczony na stałe w Internecie na stronie polsatnews.pl.

Na etapie planowania projektu zakładano, że reportaże będą miały ok. 12 min. każdy. W ramach realizacji projektu udało się jednak wyprodukować dłuższe obrazy o długości w przedziale 15-20 min. każdy. Reportaże obejrzało łącznie ok 4 mln. widzów (suma wyników oglądalności wszystkich emisji reportaży – w tym powtórek na antenie Polsat oraz emisji internetowych).


W każdą środę grudnia w programie To był dzień na świecie w PN2 emitowano premierowe reportaże:

9.12.2015 - reportaż o łamaniu praw pracowników przemysłu tekstylnego w Kambodży. Kambodża to jedna z największych szwalni świata. Tysiąc fabryk, milion pracowników, co piąty pracujący obywatel w 15 milionowym południowo-azjatyckim państwie. Produkcja toreb, ubrań i butów dla największych światowych marek stanowi 80 procent eksportu, ponad 20 procent PKB.

Długość reportażu: 16 min. 10 sek.

Reporter: Jan Mikruta

 

16.12.2015 – reportaż o sytuacji uchodźców syryjskich w Libanie. Liban ma zaledwie 4 mln obywateli i aż 1 mln 700 tys. syryjskich uchodźców na swoim terytorium. Dla tak małego kraju jest to więc olbrzymi problem. Brakuje pracy, nie wytrzymuje infrastruktura, a społeczeństwo jest coraz bardziej zniecierpliwione.

Długość reportażu: 16 min. 38 sek.

Reporter: Paweł Naruszewicz

 

23.12.2015 – reportaż o zrównoważonym rozwoju na przykładzie Kenii. Na pierwszy rzut oka kraj ten imponuje dynamicznym wzrostem gospodarczym. W tym roku gospodarka tego afrykańskiego kraju urosła o prawie 6 proc. Jednak niemal połowa obywateli, czyli ok. 20 mln osób, nie ma pracy. Ma za to problemy z dostępem do wody pitnej. Reportaż o tym jak wielka jest różnica pomiędzy statystykami, a prawdziwym życiem.

Długość reportażu: 17 min. 38 sek.

Reporter: Paweł Naruszewicz

 

30.12.2015 – reportaż o życiu w najbiedniejszym kraju w Europie – Mołdawii. Bieda zmusza ludzi do migracji zarobkowej na masową skalę. Dlatego też w Mołdawii co drugie dziecko wychowuje się w niepełnej rodzinie. Problem naszego kraju polega na tym, że ludzie wyjeżdżają za pracą za granicę, a dzieci zostawiają bez opieki - mówi Aliona Carafizi, dyrektor szkoły w Saraticy Nowej w Mołdawii.

Długość reportażu: 19 min. 25 sek.

Reporter: Jan Mikruta

 

Długofalowym celem projektu jest też zacieśnienie współpracy pomiędzy sektorem pozarządowym i podmiotami zaangażowanymi we współpracę rozwojową a sektorem medialnym. W ramach projektu przeprowadzono wywiady z przedstawicielami środowisk pozarządowych, pokazano działania PCPM i UNHCR w Libanie, FSM w Mołdawii itp. Łącznie projekt objął grupę ok. 10 osób współpracujących z organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi.