Polska pomoc

Białoruscy uczniowie zadowoleni z Polskiej pomocy

Szkoły średnia nr 2 w Mohylewie to jedyna placówka na terenie obwodu mohylewskiego o profilu artystycznym. Jednocześnie jest to jedyna szkoła w regionie, w której od ponad 10 lat nauczyciele uczą języka polskiego. Białoruska placówka oświatowa szczyci się 110-letnią tradycją edukacyjną. W 1907 roku na terenie obecnej szkoły działalność rozpoczęło prywatne „gimnazjum pani Zaleskiej”. Z uwagi na renomę i zaangażowanie szkoły w licznych przedsięwzięciach społeczno-kulturalnych odbywających się w Mohylewie i Białorusi, Ambasada RP w Mińsku współdziała z ośrodkiem edukacyjnym w ramach współpracy rozwojowej.

 race wykonane przez uczniów szkoły nr 2 w Mohylewie Fot. Ambasada RP w Mińsku

W 2017 roku szkoła otrzymała z funduszy programu polska pomoc specjalistyczny piec do wypalania ceramiki artystycznej. Dzięki niemu, uczniowie chętniej uczestniczą w konkursach artystycznych, podczas których zyskują nagrody. Aby promować młodych artystów w historycznym centrum miasta powstała galeria prezentująca prace uczniów.

 Plac zabaw na terenie szkoły nr 2 w Mohylewie Fot. Ambsada RP w Mińsku

Z kolei efektem współpracy w 2018 roku było unowocześnienie szkolnego placu zabaw ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.  Wyposażono go w bezpieczne urządzenia sportowo-rekreacyjne dla uczniów pierwszych klas oraz moduły treningowe dla klas starszych. Radość w oczach dzieci jest ogromna, gdyż wcześniej nie miały dostępu do tak nowoczesnych atrakcji. Ich uśmiech jest najlepszym wyrazem uznania dla działania Polskiej pomocy. Zaangażowanie polskiej strony zostało także zauważone przez media, czego dowodem jest reportaż w białoruskiej TVR Mogilev.

 

Zobacz reportaż: 

https://www.tvrmogilev.by/ru/news/region/novaya-detskaya-ploshchadka-i-sportivnaya-zona-poyavilis-v-ssh2-mogileva.html

 

 

w górę

Tagi