Polska pomoc

19. sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

W 15. rocznicę ataku na siedzibę Misji ONZ w Iraku, oddajemy należny  szacunek wszystkim osobom, które każdego dnia ryzykują swoje życie po to, aby nieść pomoc humanitarną ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na całym świecie. Kierujemy też nasze myśli ku wszystkim tym, którzy na co dzień żyją w krajach ogarniętych wojną, gdzie zagrożenie może nadejść o każdej porze. Codzienność staje się walką o pożywienie, wodę, dach nad głową, życie. Staramy się wspierać działania, które pozwalają choćby w najmniejszym stopniu zaspokoić te podstawowe potrzeby i zapewnić ludziom bezpieczeństwo.

Oto kilka historii osób, których życie dotknęła wojna. Dzięki wsparciu Polskiej Pomocy i naszych partnerów mogą oni na nowo zacząć je odbudowywać.

Olga mieszka w Nowoselice Perszej na wschodzie Ukrainy, w małym, podniszczonym na skutek konfliktu zbrojnego domu. Dom był jej marzeniem. Kupiła go razem z mężem, żeby mieć coś na własność, lecz kiedy przyszła wojna rodzina musiała go opuścić. Trwały ostrzały. Jedna z córek bardzo silnie odczuła konflikt, bała się każdego stuknięcia, każdego szumu. Kobieta mówi, że wyjazd był konieczny, żeby nie niszczyć psychiki dzieciom. Rodzina wróciła do domu po ponad 2 latach, ale przez ten czas budynek wyniszczał. Teraz powoli stara się go wyremontować. Nie jest to jednak łatwe. Olga samotnie wychowuje czwórkę dzieci: 11-letnią córkę, 8-letniego syna, 4-letnią córkę i małą, półtoraroczną Alonę. Dwójka starszych dzieci chodzi do szkoły, młodsza córka do przedszkola. Kobiecie pomaga  mama. Mąż Olgi wyjechał za pracą do większego miasta. Do domu wraca rzadko i tylko na kilka dni. Nie angażuje się w pomoc rodzinie, nie wysyła żadnych pieniędzy. Olga sama utrzymuje dom. Korzysta z kilku elementów szerokiego wachlarza pomocy społecznej oferowanej przez PAH i Polską Pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Prawnicy pomagają jej zebrać dokumenty potrzebne do wystąpienie o alimenty. Dodatkowo, Olga dostaje od PAH wsparcie finansowe, które przeznacza na najpotrzebniejsze środki do życia i pampersy dla Alony. Część pieniędzy zainwestowała w posadzenie małego pola ziemniaków, które stanowią główne źródło pożywienia i niewielkiego dochodu.

 

Olga z córeczką Aloną przed domem w Nowoselice Perszej. Autor: Grzedzinski

Olga z córeczką Aloną przed domem w Nowoselice Perszej. Autor: Grzedzinski

Od 2012 roku nieprzerwanie trwa wojna w Syrii. Konflikt zbrojny zmusił rodzinę Shahina Mahumda do opuszczenia kraju. W 2013 roku cała rodzina przemieściła się do Irackiego Kurdystanu, tuż przy granicy z Turcją. Cztery dorosłe osoby i siedmioro dzieci mieszkają obecnie w nieukończonym domu, w jednej z najbiedniejszych dzielnic Zakho. Zabrakło dla nich miejsca w obozie dla uchodźców. Nie mają stabilnej pracy, brakuje im pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Priorytetem rodziny jest obecnie zapłata czynszu oraz zakup jedzenia. Rodzina Shahina Mahmuda jest jedną z 720 rodzin, które otrzymują wsparcie finansowe w ramach projektuPolskiej Akcji Humanitarnej współfinansowanego ze środków Polskiej Pomocy.

Shahin razem z bratem i rodzinami. Autor: Karolina Suchecka

Shahin razem z bratem i rodzinami. Autor: Karolina Suchecka

Batool Foud Alnasaf jest uchodźczynią z Daara w Syrii. Od pięciu lat mieszka z mężem i dziećmi w Zarqa w Jordanii. Pracuje w ośrodku zdrowia, w ramach projektu Polskiej Misji Medycznej współfinansowanego przez MSZ. Batool jest pracownikiem społecznym, odwiedza syryjskich uchodźców i ubogich Jordańczyków w ich domach w Zarqa i zachęca do wizyty u lekarza. Przedstawia ofertę ośrodka, wskazuje na możliwości pomocy dla chorych w rodzinie oraz przekonuje ciężarne kobiety do badań profilaktycznych. Kiedy Batool napotyka w swojej pracy kobiety, które tak jak ona musiały uciec ze swoich domów, czuje smutek, że wojna zniszczyła ich życie i szczęście rodzin. Czuje jednak satysfakcję i siłę, ponieważ posiada pracę, dzięki której może utrzymać swoją rodzinę i pomóc innym Syryjczykom w Jordanii.

 Batool podczas pracy jako pracownik społeczny, Autor: Polska Misja Medyczna

 Batool podczas pracy jako pracownik społeczny, Autor: Polska Misja Medyczna

Enaam uciekła z miasta Daara w Syrii ze swoimi dziećmi, mężem i ojcem. Przed ucieczką straciła trójkę dzieci, a jedna z jej córek doznała poważnych oparzeń, które wymagają operacji. Obecnie mieszkają w miejscowości Mafraq w północnej Jordanii i zaczęli układać swoje życie na nowo. Ze względu na brak oficjalnego pozwolenia na pracę jej mąż trafił do największego obozu dla uchodźców w kraju - Za’atari, w którym przebywa ok. 80 tysięcy Syryjczyków. Mąż Enaam widuje rodzinę sporadycznie. Odwiedza ich raz na dwa miesiące. Enaam została sama z piątką dzieci, oraz starszym ojcem czekającym na operację na otwartym sercu. Jej dzieci uczęszczają do szkoły. Pod jej opieką pozostaje najmłodsze dziecko i chory ojciec. Dzięki wsparciu Caritas Polska z dnia na dzień rodzina zapomina o traumie przeszłości. Otrzymują oni wsparcie finansowe związane z opłatą czynszu a 9-letnia córka Enaam- Mayssa- wspierana jest przez Caritas Jordania w leczeniu poparzonej skóry.

Enaam opowiada swoją historię na spotkaniu z przedstawicielami MSZ. Autor: Caritas Polska

Enaam opowiada swoją historię na spotkaniu z przedstawicielami MSZ.Autor: Caritas Polska

Miejsce, w którym w Libanie mieszka Shifa, piętnastoletnia podopieczna Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, znają nieliczni. Przez niewielki korytarz można bezpiecznie zobaczyć, kto idzie. To konieczne, bo Shifa się ukrywa. Granicę z Libanem pokonała nielegalnie. Kraj opuściła razem z teściową i siostrą męża. Nielegalne przekroczenie granicy mogło kosztować ją życie. Syryjscy pogranicznicy nawet teraz, kiedy po drugiej stronie jest nieco spokojniej, strzelają do uchodźców. Ponadto, aby dostać się do Libanu kobiety musiały przekroczyć rzekę w środku zimy. Wówczas temperatura na północy kraju spada poniżej zera. Shifa była w ciąży, więc przeprawa wiązała się dla niej z ryzykiem utraty jedynego dziecka. W rodzinnej miejscowości zostawiła rodziców. Z mężem nie ma żadnego kontaktu, zabrało go syryjskie wojsko. Pierwsze kilka miesięcy mieszkała z teściową u jej libańskiej rodziny. Jednak nie mogła tam długo wytrzymać. Tamto mieszkanie odwiedzało wielu mężczyzn. Shifa wielokrotnie doświadczyła molestowania pomimo, że była zamężna i ciężarna. Po ucieczce zamieszkała z inną starszą syryjską kobietą w wynajętym garażu. Opiekowała się nią aż do śmierci. Próbowała znaleźć stałą pracę, ale nikt nie chce przyjąć samotnej matki z dzieckiem. Największy zmartwieniem Shify jest opłacenie czynszu i zapewnienie mleka dla dziecka. Nie może wrócić do Syrii, ponieważ cały przygraniczny pas jest zaminowany. Powrót legalną drogą w tej chwili oznacza dla niej więzienie.

Shifa z dzieckiem w wynajmowanym pomieszczeniu. Autor: Fundacja „Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej”

Shifa z dzieckiem w wynajmowanym pomieszczeniu. Autor: Fundacja „Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej”  

Polska czynnie angażuje się w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych na świecie. W ostatnim roku na pomoc humanitarną z budżetu Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczono ponad 167 mln zł. Polska pomoc była kierowana w szczególności do krajów Bliskiego Wschodu oraz wschodniej Ukrainy. Nasza pomoc dociera także do najuboższej ludności, przyjmującej społeczności z terenów ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Łącznie polska pomoc humanitarna dociera do ponad 135 tyś osób. Polska wspiera projekty humanitarne w zakresie schronienia, wsparcia działań ułatwiających przeżycie ciężkich warunków zimowych oraz  opieki medycznej w Libanie. W irackim Kurdystanie świadczymy podstawowe usługi zdrowotne i wspieramy w sytuacjach kryzysowych. W Jordanii  zapewnieniamy  schronienie, a we wschodniej Ukrainie aktywnie wspieramy pomoc społeczną oraz realizujemy projekty dotyczące ochrony zdrowia. 

11 grudnia 2008 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Humanitarnym #WorldHumanitarnianDay. Tego dnia oddajemy należny szacunek wszystkim osobom, które każdego dnia ryzykują swoje życie po to, aby nieść pomoc humanitarną ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na całym świecie. Specjalnym uznaniem otaczamy wszystkich tych, którzy w imię niesienia pomocy humanitarnej oddali swoje życie.

Dowiedz się więcej na https://www.worldhumanitarianday.org/ i na Twitterze: @PolskaPomoc

 

 

 

w górę

Tagi