Polska pomoc

19 sierpnia - Światowym Dniem Humanitarnym

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o konieczności działania w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia. Jest również okazją do uczczenia pamięci pracowników organizacji humanitarnych i ochotników mierzących się codzienne z trudami pracy na pierwszej linii frontu kryzysów. Składam tym samym hołd kobietom i mężczyznom, którzy pokonują niebezpieczeństwa, aby móc pomagać innym – Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ.

19 sierpnia 2003 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęły 22 pracowników tej Organizacji, w tym ówczesny wysłannik Sekretarza Generalnego ds. Iraku, były Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Brazylijczyk  Sergio Vieira de Mello.

Od 7 lat właśnie ten dzień – z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ – obchodzony jest corocznie jako dzień przypominający o potrzebie podejmowania działań na rzecz cierpiących.

Jego celem jest wezwanie do globalnej solidarności z ponad 130 milionami osób, dla których dostarczenie pomocy humanitarnej jest warunkiem przetrwania i przeżycia często kolejnego dnia. To także dzień hołdu i wdzięczności społeczności międzynarodowej wobec tysięcy pracowników rządowych, pozarządowych wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji i agend międzynarodowych, którzy swoją pracą ryzykują życie i zdrowie dostarczając pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2016

Tegoroczne obchody pod hasłem „Jedna Ludzkość” mają charakter szczególny, bowiem w maju tego roku, pod auspicjami ONZ, odbył się w Stambule Światowy Szczyt Humanitarny. Światowi liderzy, głowy państw, szefowie wielu rządów oraz organizacji międzynarodowych zobowiązali się do wspierania i dostarczania pomocy ofiarom konfliktów oraz katastrof naturalnych oraz do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom humanitarnym. Jak podkreślił Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon Szczyt stanowił „punkt zwrotny” we wspólnych działaniach na rzecz wspierania potrzebujących w świecie.

Uczestnicząca w Szczycie Premier B. Szydło zadeklarowała dalszą determinację i pomoc Polski dla ofiar konfliktów, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej w roku 2016 skierowanej do uchodźców syryjskich i społeczności lokalnych w krajach przyjmujących na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln zł. Wskazana kwota stanowi podwojenie wartości pomocy humanitarnej w tym regionie w stosunku do roku ubiegłego.

w górę

Tagi