Polska pomoc

Stypendystka programu im. Ignacego Łukasiewicza

 

Nazywam się Sheila Nurfajrina i pochodzę z Indonezji. W 2014 roku ukończyłam architekturę na Islamskim Indonezyjskim Uniwersytecie. W roku akademickim 2015/2016 uzyskałam stypendium im. Ignacego Łukasiewicza.

•             Jak dowiedziałaś się o programie stypendialnym im. Łukasiewicza?

Informację uzyskałam ze strony internetowej Ambasady RP, która odsyłała na stronę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na szczęście, informacje były przedstawione w zrozumiały sposób i to bardzo pomogło mi w wyborze odpowiedniego kierunku i uniwersytetu.

•             Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w programie?

Ponieważ dostrzegłam, że Polska ma potencjał do bycia ważnym państwem, z rozwiniętą nauką, technologią, zasobami ludzkimi i naturalnymi. Z pewnością Polska jest krajem, który rozwija się w szybkim tempie, co nie tylko świadczy na korzyść inwestowania tutaj, ale i studiowania. Co więcej, podczas moich obserwacji dostrzegłam wiele podobieństw pomiędzy Indonezją i Polską. I to jest kolejny powód, dlaczego ostatecznie zdecydowałam się wybrać Polskę jako miejsce mojego studiowania. Nie spotkałam się praktycznie z żadnymi trudnościami kulturowymi, żywieniowymi czy towarzyskimi.

•             Jaki kierunek studiów wybrałaś?

Jako kontynuację moich studiów licencjackich wybrałam architekturę i urbanistykę. Moje plany naukowe to projektowanie przestrzeni miejskiej, architektura na bazie wody, w połączeniu technologii, nauki, socjologii i historii. Było dla mnie zaskoczeniem, że w Polsce jest tak wiele zaawansowanych technologicznie budynków, które są tak dobrze i nowocześnie zaprojektowane. Podziwiam w jaki sposób miasta w Polsce są w stanie zharmonizować stare i nowoczesne budynki, które są wspaniałe. Jestem wdzięczna, że mogę oglądać to na własne oczy i cieszę się, że mogę tak wiele tu się nauczyć.

•             Jakie były Twoje plany i oczekiwania względem studiowania w Polsce?

Szczerze mówiąc oczekiwałam, że będę mogła nauczyć się tu wielu rzeczy, aby móc zostać profesjonalnym architektem i urbanistą, a w przyszłości pomagać innym krajom w rozwiązywaniu urbanistycznych problemów, szczególnie tych, które są związane z moją specjalizacją.

•             Jakie możliwości daje Ci studiowanie w Polsce?

Moim zdaniem, fakt że kandydaci do studiowania w Polsce muszą przygotować plan badań, który chcą zrealizować, otwiera nowe możliwości. Poprzez taki plan jesteśmy w stanie opowiedzieć ludziom  o naszych pomysłach, intencjach, planach i nadziejach na przyszłość. Innymi słowy, poprzez to możemy pokazać, jakie są nasze umiejętności i zamiary.

•             Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy stypendium im. Łukasiewicza może Ci w przyszłości pomóc w ich osiągnięciu?

Po pierwsze mam nadzieję, że dzięki uzyskaniu tego stypendium, wzrosną moje szanse na studiowanie i budowanie swojej kariery w Europie. Mam nadzieję, że będę mogła brać udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach. Ponieważ stypendium jest ofertą polskiego rządu, mam nadzieję, że moje badania publikowane będą nie tylko w Polsce, ale także w moim kraju. W przyszłości mam nadzieję na to, że moje prace będą mogły być wdrażane w innych państwach.

•             Co powiedziałabyś wszystkim tym, którzy wahają się podjąć studia w Polsce?

W mojej opinii, nie ma co się zastanawiać przy wyborze Polski jako miejsca studiowania. Z uwagi na członkostwo Polski w Europejskiej, polskie uniwersytety charakteryzuje pełny profesjonalizm. Przede wszystkim, trzeba być pewnym swoich zawodowych celów. Wtedy można szukać potrzebnych informacji, wybrać kierunek studiów i najlepszy pod tym kątem uniwersytet. Co więcej, dobrze jest napisać swój program studiów, opisując swoją motywację i przyszłe cele oraz wyjaśnić, dlaczego to właśnie Ty powinieneś uzyskać stypendium. Trzeba być przygotowanym do szczegółowego opowiedzenia o sobie i o swoich zdolnościach. Musisz się upewnić, że Twoje przymioty pasują do wymogów. Nie martw się o język, ponieważ program zakłada roczne przygotowanie językowe przed podjęciem studiów na uniwersytecie. To może być twój najlepszy czas, aby dowiedzieć się więcej o Polsce, zaadoptować się do nowego środowiska w tym pięknym kraju. Bądź gotowy i jedź studiować w Polsce!

w górę

Tagi