Polska pomoc

Rozwijamy spółdzielnie rolnicze w Palestynie


Zakończyła się instalacja systemów hydroponicznych i zbiornikowych w czterech ośrodkach spółdzielczych w Palestynie. Innowacyjność zastosowanych rozwiązań pozwala na uprawę warzyw bez dostępu do ziemi rolnej i przy niewielkich zasobach wody. W pełni ekologiczne uprawy są zakładane przez beneficjantów projektu na balkonach, podwórzach i tarasach, a szczególną wagę przywiązuje się do optymalnego sposobu ich nawadniania.

Członkowie spółdzielni przechodzą obecnie teoretyczne i praktyczne szkolenia z prowadzenia tych niestandardowych upraw. W dwóch ośrodkach pod okiem rehabilitantów zajmować się będą nimi osoby niepełnosprawne.

Ośrodki, które otrzymały polską pomoc położone są w okolicach Jerozolimy, Betlejem i Hebronu. Są to spółdzielnie Beit Duqqo, Centrum Kobiet z Surif, Zrzeszenie Arabskich Kobiet oraz ośrodek dla niepełnosprawnych Al-Malath w Beit Sahour. Dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo żywieniowe beneficjentów, wśród których znaczny odsetek stanowią kobiety i osoby wykluczone społecznie, a po rozszerzeniu produkcji możliwe stanie się uzyskiwanie dochodów ze sprzedaży warzyw na wolnym rynku.

Jednostki prowadzące uprawy hydroponiczne stanowić będą część większej, utworzonej w 2015 roku grupy produkcyjno-sprzedażowej spółdzielni rolniczych zgromadzonej wokół marki MAWASEM (tłum. z arabskiego ‘pory roku’), która z pomocą PCPM i agronomów z partnerskiego Instytutu Badań Stosowanych Jerozolimie (ang. Applied Research Institute in Jerusalem, ARIJ) pracują nad zwiększaniem osiąganych przez siebie zysków, efektywności i jakości funkcjonowania.

Spółdzielcy z Palestyny przeszli już szereg szkoleń w zakresie produkcji, przetwórstwa, higieny i kontroli jakości, zarządzania spółdzielnią, tworzenia dokumentacji zarządczej, analizy kosztów i marketingu. Przeprowadzono dla nich także analizę SWOT, zaś obecnie przygotowywane są indywidulane biznesplany. Spółdzielnie otrzymają też niezbędny sprzęt produkcyjny.

Wśród produktów wytwarzanych przez wspieranych przez Polskę spółdzielców są: dżem ze słodkiej dyni, bliskowschodnia przyprawa za’atar, szafran, gąbka z trukwy, kasza maftoul, melasa winogronowa, oliwa i marynowane oliwki. Obecnie dołączą do nich nowe, m.in. suszone pomidory, ser lebneh i pasta z oliwek. Część z nich można już kupić również w Polsce.
Projekt Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pt. "Zastosowanie upraw hydroponicznych do zwiększenia bezpieczeństwa żywieniowego, dochodów i konkurencyjności sektora spółdzielczego w Palestynie" (nr 33/2016/M). Wartość dotacji ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2016 r. to 1 190 110 zł.

w górę

Tagi