Polska pomoc

Przekazanie pomocy humanitarnej dla Libanu

W ramach realizacji deklaracji rządu RP dot. pomocy dla Libanu, podjętej na konferencji donatorów w sierpniu 2006 r. w Sztokholmie, w dniu 7 marca nastąpiło uroczyste przekazanie 55 kontenerów mieszkalnych lokalnym władzom w Tebninie w południowym Libanie. W uroczystościach udział wzięli między innymi: przedstawiciel Libańskiego Parlamentu - Ali Bazi; mer miasta Tebnine - Fawwaz Asad; Chargé d΄affaires Ambasady RP w Bejrucie - Sławomir Krajczyński, a także mieszkańcy miasta.

Kontenery zostały dostarczone do Bejrutu drogą morską, a następnie drogą lądową do Tebnine z końcem lutego br. Oficjalna prośba dotycząca dostarczenia kontenerów wpłynęła za pośrednictwem Ambasady RP w Bejrucie bezpośrednio od mera miasta Assada Fawaza. Bombardowania towarzyszące konfliktowi pomiędzy Izraelem a siłami Hezbollahu spowodowały zniszczenia lub uszkodzenia większości domów w tym mieście, które jest położone w pobliżu granicy izraelsko-libańskiej.

Ofiarowane mieszkańcom Tebnine kontenery zostały zakupione ze środków na pomoc humanitarną w ramach polskiego programu pomocy zagranicznej w 2006 r. Łącznie na pomoc humanitarną w 2006 r. przeznaczono ponad 6 mln PLN, z czego ponad połowa została przeznaczona na pomoc dla Libańczykow poszkodowanych w wyniku konfliktu pomiędzy Izraelem a siłami Hezbollahu.

Działania związane z odbudową Libanu są jak dotychczas największą finansowo i logistycznie akcją humanitarna przeprowadzoną przez polski MSZ. Wykroczyły one poza jednorazową wysyłkę potrzebnych dóbr i mają charakter odbudowy po konflikcie (post-conflict recovery). Poza zakupem i dostarczeniem kontenerów dla Tebnine, w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej 2006, MSZ sfinansował lub dofinansował następujące inicjatywy na rzecz Libanu: akcja zakupu doraźnej pomocy humanitarnej dla (generatory prądotwórcze, koce, namioty); wizyty dzieci libańskich w Polsce we wrześniu 2006 przy współpracy z Don Bosco Technique Filar; projekt „IMPULS - pomoc dla klinik lokalnych i szpitali" realizowany przez Polską Misję Medyczną; oraz projekt „Poprawa zaopatrzenia w wodę miejscowości Tiri i Rmaich realizowany przez Polską Akcję Humanitarną.

w górę

Tagi