Polska pomoc

Interaktywna wystawa "Glocal Tour"

"Glocal Tour" jest skierowany do wszystkich Polaków (szczególnie dzieci, młodzieży, nauczycieli), którzy odwiedzą innowacyjną formę wystawy i wezmą udział w towarzyszących jej wydarzeniach.

Miejscem realizacji projektu Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu jest ...ciężarówka, w której będzie interaktywna ekspozycja poświęcona problemom rozwoju na świecie i globalnym współzależnościom rozwojowym. Odwiedzi ona 5 dużych miast Polski. W każdym z nich ciężarówka Glocal Tour będzie stała w łatwo dostępnych i powszechnie uczęszczanych miejscach przez około 1-1,5 miesiąca, aby każdy zainteresowany mógł zwiedzić interaktywną wystawę i uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach towarzyszących.

Dzięki projektowi młodzież będzie mogła poznać, zrozumieć i „doświadczyć" problemów, o których będą im „opowiadać" ich rówieśnicy z jednego z krajów Globalnego Południa (czyli Afryki, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i południowej Azji). Poprzez techniki interaktywne i multimedialne zwiedzanie będzie ciekawym przeżyciem, co przyczyni się do rozwoju zainteresowania tematyką globalną oraz zachęci młodych ludzi do działalności w tym obszarze. Możliwość dyskusji i wymiany poglądów w miejscu innym niż sala lekcyjna pozwoli pobudzić kreatywność.

 

Co, gdzie i kiedy można zobaczyć:

  • Trójmiasto (Sopot): 3 tygodnie lipca 2011 i dwa pierwsze tygodnie sierpnia 2011 (możliwość zwiedzania wystawy przez grupy kolonijne oraz turystów indywidualnych spędzających wakacje nad morzem)
  • Warszawa: 2 ostatnie tygodnie sierpnia 2011 i trzy tygodnie września 2011 (ekspozycja Glocal Tour powiązana z wydarzeniami związanymi z Prezydencją Polski w UE)
  • Wrocław: ostatni tydzień września 2011 oraz cały październik 2011.

Projekt „Glocal Tour" będzie szeroko promowany w mediach w całym kraju. A informacje zapowiadające przyjazd ciężarówki do miast będą przekazywane z odpowiednim wyprzedzeniem na plakatach.

Rozdawane w czasie wystawy materiały (m. in.: broszury, ulotki, gry planszowe oraz audio przewodniki - w języku polskim i angielskim) będą wykonane przy wykorzystaniu prac uczniów.

Nauczyciele odwiedzający wystawę zdobędą wiedzę i otrzymają materiały pomocne do wprowadzenia tematyki globalnej do zajęć szkolnych (konspekty i kurs e-learningowy dostępne na stronie internetowej projektu, http://www.glocaltour.org/).

W ramach projektu w 36 szkołach zostaną również przeprowadzone warsztaty z zakresu edukacji rozwojowej, w których weźmie udział ok. 720 uczniów.

Wystawa, po zakończeniu projektu będzie jeździć po miastach Rumunii w ramach projektu europejskiego (projekt jest również współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej). Następnie wróci do Polski i nadal będzie udostępniona zwiedzającym. 

w górę

Tagi