Polska pomoc

Białoruskie Radio Racja: 1,5 miliona odbiorców w zasięgu fal FM

Po sześciu latach od uruchomienia strony internetowej radia, serwisu www.racyja.com, ten kanał dostępu do tworzonych przez dziennikarzy Racji informacji jest coraz szerszy. Ilość codziennych użytkowników strony internetowej Racji stale rośnie. Stacja rozpoczęła nadawanie i publikowanie informacji za pośrednictwem aplikacji na smartfony i tablety. Stale wzmacniany zasięg FM pokrywający zachodnią Białoruś został więc dzięki stronie internetowej i aplikacjom mobilnym skutecznie poszerzony i obejmuje teraz całe terytorium Białorusi. Tak więc informacje przygotowywane przez białoruskich dziennikarzy mogą docierać do odbiorcy w Białorusi za pośrednictwem trzech rodzajów mediów: radio FM, strona www, aplikacje mobilne obsługujące platformy: iOS, Android i Windows Phone.

Zasięg Racji

Radio nadaje program przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Dostępne jest na falach FM na częstotliwości 98,1 nadawanej z Krynic (terytorium Polski) na region Grodzieński, oraz na falach 99,2 z Białej Podlaskiej w  kierunku Brześcia i okolic. Zasięg nadawania na falach FM obejmuje terytorium zamieszkiwane przez około 1,5 miliona ludzi - największe miasta Zachodniej Białorusi oraz całą przestrzeń granicy polsko-białoruskiej na której znajdują się cztery przejścia graniczne: Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Bobrowniki-Bierestawica, Połowce-Pieszczatka, Terespol-Brześć.

Białoruskie Radio Racja powstało 1998 roku, a po przerwie w nadawaniu wznowiło działalność w 2006 roku. Radio Racja powstało z inicjatywy niezależnych środowisk dziennikarskich na Białorusi oraz Związku Białoruskiego w RP, organizacji zrzeszającej najważniejsze organizacje pozarządowe tworzone przez środowisko białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce. Głównym celem Białoruskiego Radia Racja jest zwiększenie dostępu do wolnej, niezależnej informacji na Białorusi. Głównym źródłem finansowania stacji jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W 2012 roku w ramach umowy koprodukcyjnej MSZ przeznaczyło 3 746 942 zł na produkcję i emisję audycji Białoruskiego Radia Racja.

Portal internetowy Białoruskiego Radia Racja

w górę

Tagi