Polska pomoc

Belsat TV: pierwsza białoruska telewizja na żywo

We wrześniu 2012 roku Belsat TV uruchomiła na antenie codzienny blok informacyjno – publicystyczny pt. „Studio Belsatu”. Na trzygodzinny blok nadawany „na żywo” od poniedziałku do piątku w godzinach 19:00 - 22:00 czasu mińskiego składają się programy informacyjne, rozmowy z gośćmi zaproszonymi do studia w Warszawie i - za pomocą łączeń skype’owych - z komentatorami znajdującymi się na Białorusi, magazyny ekonomiczne, kulturalne, reporterskie i poradnikowe, a także wiadomości sportowe i prognoza pogody. Wszystko to jak dotąd po białorusku i bez politycznej cenzury.

«Studio Belsatu» to nowa jakość w białoruskiej przestrzeni społecznej i medialnej, w której wcześniej nie funkcjonował dobrze w Polsce znany model telewizji informacyjnej „na żywo”. Uruchomienie w 2012 roku bloku informacyjno-publicystycznego „Studio Belsatu” było możliwe dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu ze strony Królestwa Niderlandów.

Ruszyła transmisja on-line

W 2012 roku ruszyła nowa strona internetowa Belsat TV. Oprócz dostępnych na niej już wcześniej w trybie VOD codziennych wydań programu informacyjnego «Obiektyw» i pozostałych audycji oraz filmów dokumentalnych Belsatu, pojawiła się możliwość oglądania na komputerze programu stacji w trybie on-line. Dzięki temu Belsat powiększył potencjalną grupę odbiorców, bo obecnie nie trzeba już posiadać anteny satelitarnej, by oglądać bieżący program w najbardziej popularnym, wieczornym paśmie informacyjno-publicystycznym.

Rośnie zaufanie do TV Belsat

Według badań niezależnego ośrodka „Zerkało-Info” Belsat jest oglądany przez 11,6% dorosłych Białorusinów, a co piąte gospodarstwo domowe na Białorusi posiada antenę satelitarną. Aż 75 % posiadaczy telewizji satelitarnej deklaruje znajomość marki Belsat, a 44,5% z nich, to osoby, które oglądają Belsat codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Po 5 latach nadawania, Belsat może się poszczycić wysokim poziomem zaufania wśród swoich widzów: 72,1% z nich w różnym stopniu obdarza go zaufaniem (12% ufa Belsatowi w pełni, a 60,1% raczej ufa).

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w dniach 14-20 maja 2012 r. na reprezentatywnej próbie 2 999 respondentów – mieszkańców Republiki Białoruś w wieku 18 lat i starszych przez Centrum Socjologiczne „Zerkało-Info”. Błąd statystyczny nie przekracza 0,6%.

Kolejne nagrody dla produkcji Belsatu

Do grona najbardziej uznanych na międzynarodowych festiwalach produkcji Belsatu w 2012 roku dołączył film dokumentalny pt. „Archimandryta” w reżyserii Jerzego Kaliny, który zdobył prawie 10 liczących się nagród. Z kolei film Siarhieja Isakowa i Julii Kłaszczenkowej pt. „Najwyższy wymiar kary” otrzymał nagrodę Partnerstwa Wschodniego «Reporterzy dla reporterów».

Belsat TV jest projektem telewizji satelitarnej realizowanym od 2007 roku na podstawie wieloletniego Porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i Telewizja Polska S.A. Decyzja o powołaniu TV Belsat wynikała z potrzeby rozszerzenia dostępu społeczeństwa białoruskiego do niezależnej informacji. Jest to największy jednostkowy projekt pomocowy dla społeczeństwa białoruskiego. Programy stacji można oglądać za pośrednictwem satelity oraz w internecie. 

W 2012 roku MSZ zaplanowało 17,6 mln zł na realizację TV Belsat.

 Portal internetowy Belsat TV

w górę

Tagi