Polska pomoc

Polska pomoc na YouTube

Wszystkie osoby zainteresowane tematyką polskiej pomocy rozwojowej i humanitarnej zapraszamy do odwiedzenia kanału filmowego polskiej pomocy – Polish aid – w serwisie YouTube.

Szczególnie polecamy Państwa uwadze następujące propozycje:

"Polskim szlakiem w Armenii"

Film dokumentuje 13-kilometrowy szlak turysyczny w prowincji Sjunik w Armenii, wytyczony dzieki wsparciu udzielonemu w ramach programu "polska pomoc". Obrazy z życia codziennego lokalnych mieszkańców splatają się z malowniczą przyrodą tego kraju, górskimi krajobrazami i zabytkami.

lista polecanych filmów

Cykl reportaży poświęconych zagadnieniom edukacji globalnej

Cykl reportaży Pawła Naruszewicza i Jana Mikruty, emitowany w Polsat News, prezentuje przykłady globalnych problemów współczesnego świata oraz ich konsekwencji dla codziennego życia ludności wielu regionów naszej planety. Te problemy to: ocieplenie klimatu, brak czystej wody, nienadążanie powstawania nowych miejsc pracy za przyrostem ludności, zawinione przez człowieka katastrofy ekologiczne, wędrówki ludności z południa na północ wywołane nędzą. We wszystkich reportażach pokazywane są działania podejmowane przez człowieka, których celem jest minimalizowanie zagrożeń. Nie ma jednak pewności, czy ostatecznie przyniosą one znaczący pozytywny skutek.

Zaprezentowane reportaże powstały przy współpracy Polsat News z Fundacją HumanDOC w ramach projektu współfinansowanego ze środków programu "polska pomoc" Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  • Pierwszy z filmów wskazuje na problemy związane z żywiołową imigracją Afrykańczyków do najbliższej im części Europy – Malty, przy czym problemy te dotykają obu stron: Maltańczyków i Afrykańczyków.
  • Drugi z reportaży, z Kirgistanu, pokazuje jak wygląda życie, gdy 40% ludności kraju pozbawiona jest dostępu do czystej wody i co może oznaczać zabieranie sobie wody w regionach przygranicznych.
  • Kolejny – z Ugandy – zwraca uwagę na problem występujący w części krajów afrykańskich, polegający na nienadążaniu powstawania nowych miejsc pracy za równoległym wzrostem ludności. Dzieje się tak, co przyznają sami Afrykańczycy, pomimo niezaprzeczalnych sukcesów tych krajów w innych dziedzinach, np.  poprawie opieki zdrowotnej społeczeństwa i ograniczenia epidemii AIDS.  
  • Następny z reportaży pokazuje trwające wciąż w Czarnobylu (Ukraina) i w jego okolicach skutki awarii elektrowni atomowej oraz wysiłki zmierzające do ograniczenia negatywnych skutków radioaktywności.
  • Reportaż z Malediwów wskazuje na walkę człowieka toczoną z podnoszącym się stale lustrem oceanu. Jako jej przykład podano wybudowaną - wyższą od naturalnych - sztuczną wyspę.  Ale, czy wszystkich wyspiarzy Oceanu Indyjskiego, czy Pacyfiku, uda się przenieść na sztuczne wyspy?

lista polecanych filmów

„Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego”

Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego to program kształcenia profesjonalnej kadry urzędniczej z krajów Partnerstwa Wschodniego finansowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej. Program obejmuje wykłady i warsztaty prowadzone przez doświadczonych ekspertów i praktyków. Uczestnicy programu mają okazję do zapoznania się z zagadnieniami reformy służby cywilnej, reformy samorządowej i negocjacji europejskich.

Reportaż zrealizowany podczas jesiennej edycji Akademii w 2013 r. pokazuje uczestników programu podczas zajęć w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i wizyt studyjnych. Absolwenci Akademii dzielą się doświadczeniami ze swoich krajów, wrażeniami z pobytu w Polsce i nowo zdobytą wiedzą.

lista polecanych filmów

„Kolory wspomnień”

Trwająca od 2011 r. wojna domowa w Syrii pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar, a niemal dwa miliony osób musiało uciekać z kraju. Większość uchodźców osiedliła się w miastach leżących wzdłuż jordańsko-syryjskiej granicy.

Do jednej z tych miejscowości trafiła dwójka polskich wolontariuszy Caritasu: Jacek i Rafał. W ramach programu polskiej pomocy realizują oni projekt edukacyjny dla kilkuset syryjskich dzieci, starając się odbudować w swoich podopiecznych poczucie bezpieczeństwa oraz przywrócić im radość życia.

lista polecanych filmów

„SENSE polska pomoc”

Reportaż poświęcony polskiej współpracy rozwojowej na przykładzie programu SENSE 2012 (ang. Strategic Economic Needs and Security Exercise) organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Krajową Szkoła Administracji Publicznej.

lista polecanych filmów

„Chłopcy z Nueva Cúa”

Tytułowa „Nueva Cúa” to małe miasto oddalone od Caracas o 40 minut jazdy pociągiem. Zaniedbane osiedla, tzw. „favelas”, w których królują lokalne gangi, stały się jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc Ameryki Południowej. Walczące między sobą o dominację gangi podzieliły miasto na niewidzialne strefy wpływów, a wielopokoleniowa vendetta zbiera co roku krwawe żniwo.

Jednak i tu pojawiają się ludzie z inicjatywą, zdeterminowani zmieniać na lepsze otaczającą ich rzeczywistość. Grupka młodych pasjonatów sportu postanowiła stworzyć alternatywę dla przemocy. Postanowili odremontować zdewastowane boisko i odtworzyć klub sportowy. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomogła im Ambasada RP w Caracas, która pozyskała na nie środki z prowadzonego przez MSZ programu pomocy rozwojowej. W maju 2010 roku na boisku odbył się pierwszy turniej między skłóconymi dzielnicami Nueva Cua.

Sport w warunkach latynoamerykańskich jest nie tylko oznaką sprawności fizycznej lecz także rozwoju osobistego i więzi z przyjaciółmi. Boisko bardzo szybko awansowało do rangi centrum życia kulturalnego i sportowego. Stało się ono także oazą spokoju i towarzyskich oraz rodzinnych spotkań dla mieszkańców miasteczka.

lista polecanych filmów

„Aby był pokój i chleb”

Film został zrealizowany w Nikozi w 2010 r. – w małej gruzińskiej wiosce, która w wyniku wojny gruzińskiej w 2008 r. była jednym z najbardziej poszkodowanych miejsc w Gruzji. Miejsce to leży 300 metrów od linii demarkacyjnej oddzielającej Gruzję od okupowanych terenów Osetii Południowej, a w jego centrum znajduje się piękny zabytkowy klasztor z V wieku. Film „Aby był pokój i chleb” opowiada o życiu małej społeczności w cieniu stacjonujących nieopodal oddziałów rosyjskiego wojska, o towarzyszącym jej stresie, o problemach finansowych i braku perspektyw. Jest to równocześnie opowieść o nadziei na przyszłość – nadziei, którą młodym ludziom daje działalność prężnie rozwijającego się przyklasztornego centrum kulturalno-edukacyjnego.

Projekt, któremu poświęcony jest film, został zrealizowany przez Fundację Promocji Kultury i Gospodarki Gruzji i był współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu pomocy rozwojowej w 2010 roku.

lista polecanych filmów

„Zasługujesz, by wiedzieć”

Film został zrealizowany w 2009 r. w Kiberze, jednym z największych afrykańskich slumsów. Jest to opowieść o pozytywnym obliczu slumsu, o sile oddziaływania informacji i oddolnych działań obywatelskich. Film „Zasługujesz, by wiedzieć” opisuje sześć inicjatyw obywatelskich, których celem jest zmiana oblicza miasta. Ich autorzy są skromnymi, lokalnymi liderami, w około milionowej społeczności slumsu. Ich podstawowymi, a czasami jedynymi zasobami, są pomysłowość, talent i zaangażowanie. Wśród inicjatorów działań są dziennikarze, radiowcy i artyści, którzy poprzez sztukę pragną przypomnieć o potrzebie pokoju w kraju. Są wśród nich także twórcy teatru -  forum dotykającego ważnych kwestii społecznych, takich jak przemoc, czy zagrożenie HIV/AIDS. Pojawiają się również młodzi lokalni innowatorzy, chcący produkować energię elektryczną opartą na panelach społecznych.

Projekt, któremu poświęcony jest film, został zrealizowany przez Fundację Ekonomiczną Polska – Afryka Wschodnia i był współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu pomocy rozwojowej w 2009 roku.

lista polecanych filmów

„Szermierze dla Palestyny”

Film opowiada o życiu w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallah, mieście, które jest siedzibą Palestyńskiej Władzy Narodowej. W reportażu obserwujemy codzienne życie mieszkańców obozu. Jest to opowieść o ludziach, którzy wbrew niesprzyjającej sytuacji politycznej i życiowym przeciwnościom, mimo wszystko starają się zrealizować swoje marzenia i ambicje. Wśród tych ambicji znalazła się również wola doskonalenia swoich umiejętności i sportowej rywalizacji w niecodziennej dyscyplinie jaką jest szermierka. Film „Szermierze dla Palestyny” opisuje również Polaków, którzy decydują się pracować i żyć miesiącami w tym odległym miejscu, pomagając innym tworzyć normalność w świecie, w którym wydawałoby się, że nie ma dla niej miejsca.

Projekt, któremu poświęcony jest film, został zrealizowany przez Wyższą Szkołę Europejską im. Ks. Józefa Tischnera i był współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu pomocy rozwojowej w latach 2007-2009.

lista polecanych filmów

w górę

Tagi